ایده کسب و کار را از کجا بیاورم؟ (قسمت سوم)

در مطلب قبلی در مورد حل مشکلات موجود به عنوان یکی از اصلی ترین راه های رسیدن به ایده شروع کسب و کار مطالبی را بیان کردیم. در این قسمت، به دومین راهکار رسیدن به یک ایده کسب و کار می پردازیم.

 به نظرتان امروزه یک انسان حدودا چند سال عمر می کند؟ این مورد به خیلی متغییرها بستگی دارد ولی شاید بتوان گفت، فردی با زندگی معمولی عمری بین 70 تا 75 سال دارد. این را قبول دارید؟

حالا سوال دیگر، به نظرتان مقدار سوخت های فسیلی امروزه نگران کننده است؟ متخصصان می گویند شاید تا 50 سال آینده میزان سوخت های فسیلی رو به پایان بگذارد. حتما در ذهنتان علامت سوال ایجاد شده است که دو مطلب قبل چه ربطی به هم دارند؟! لطفا صبر کنید و با دقت ادامه متن را بخوانید.

همین حالا فردی هست که 45 سال سن دارد و برای روزی که سوخت های فسیلی تمام می شوند، ایده پردازی می کند. او فقط ایده پردازی نمی کند، بلکه سرمایه گذاری بسیار کلانی را برای آن روزها کرده است. شاید سرمایه ای که او صرف این پروژه کرده است به اندازه چندین سال بودجه کشور ما باشد. موضوع وقتی جالب می شود که بدانید احتمالا عمر او کفاف دیدن آن روز ها را نکند! برخی از شما متوجه فرد مورد نظر من شده اید. احسنت، او ایلان ماسک است. او متخصص ایده پردازی برای مشکلاتی است که احتمالا در آینده متولد خواهند شد. او می خواهد در حل مشکلاتی که در آینده متولد می شوند، نفر اول باشد و سهم بیشتری از بازار را به چنگ بیاورد.

شما هم همین کار را بکنید. به مواردی فکر کنید که امروز مشکلی نیستند ولی در آینده مشکل ساز خواهند بود. برای حل آن ها ایده پردازی کنید. اگر فکر می کنید بازاری برای ایده شما وجود ندارد، خوش حال باشید. زیرا احتمال دارد ایده شما برای حل مشکلی در آینده باشد. همین حالا هم می توانید بازاری برای آن خلق کنید. مطمئن باشید، افراد دیگری هم مانند شما به آن موضوع علاقه مندند.

البته توجه به این نکته بسیار ضروری است که ایده حلال مشکلات آینده همین الان نیز باید مشتری داشته باشد اما مشتریان فعلا نمیدانند که ممکن است به ایده شما نیاز داشته باشند، و به محض اینکه از ایده شما که به صورت محصول یا خدمت درمی آید مطلع شوند، نسبت به خرید آن اقدام می کنند.

جمله معروف هنری فورد که اولین کارخانه اتومبیل تجاری با تولید انبوه را راه اندازی کرد، تکمیل کننده این نکته است: ” اگر از مردم بپرسید که به چه چیزی نیاز دارند می گویند: به یک اسب تندروتر.” این جمله ماهیت ایده های آینده را به تصویر می کشد. مشکلی که الان به نحوی ناقص حل شده است (نیاز به حمل و نقل که با اسب حل شده است)، اما در آینده ممکن است چالش ساز باشد (حجم بالای حمل و نقل و نیاز به سرعت در انتقالات)، میتواند الهام کننده یک ایده جدید باشد (اتومبیل)، چون اولا مشکل موجود به طور بهتر و موثرتر مرتفع می شود و هم سرمایه گذاری صحیحی برای آینده انجام داده ایم.

مثلا ایلان ماسک بر روی خودروهای الکتریکی کار می کند. قطعا مشکل آینده بشر سوخت است، اما این بدان معنی نیست که اگر الان مشکل سوخت حل شود، کسی از آن استقبال نمی کند. بنابراین باید مشکلی از مشکلات آینده را تبدیل به ایده کسب و کار کنیم که همین الان نیز دارای مشتری باشد.


درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *