ایده کسب و کار را از کجا بیاورم؟ (قسمت دوم)

6661801_orig

مشکلی را حل کنید

اولین و ساده ترین راه برای رسیدن به یک ایده کسب و کار، حل مشکلاتی است که دارید. دومین راه، حل مشکلات دیگران است. نیازی نیست که راه حل شما برای مشکلات خودتان یا دیگران به بزرگی گوگل یا آمازون باشد؛ برعکس بهتر است که از یک راه حل کوچک شروع کنید.

به عنوان مثالی از حل یک مشکل که به کسب و کاری چند صد میلیارد تومانی در ایران منجر شد، می توان به داستان ایجاد وبسایت دیجی کالا اشاره کرد.

حدودا 8 سال پیش برادران محمدی، پیشرو ترین استارتاپ ایرانی به نام  دیجی کالا را راه اندازی کردند. داستان از اینجا شروع می شود که این دو برادر شیفته عکاسی بودند و توانستند با همراهی هم حدودا یک میلیون تومان را پس انداز نمایند و با آن یک دوربین SLR دیجیتالی بخرند.

پس از آنکه پول لازم برای خرید دوربین یاد شده جمع شد، آنها فضای مجازی را برای یافتن نقدهای حرفه ای و حتی آماتور در مورد دوربین ها زیر و رو کردند اما هر چه بیشتر جستجو می کردند کمتر به نتیجه ای می رسیدند و عاقبت تصمیم گرفتند که یک دوربین Nikon D70 را خریداری نمایند.

حمید می گوید: عاقبت آنچه را که می خواستیم پیدا کردیم اما مشکل آنجا بود که آن دوربین تنها در یک فروشگاه موجود بود.

چند ماهی از خریدمان نگذشته بود که لنز دوربین دچار مشکل شد. متأسفانه فروشگاهی که از آن خرید کرده بودند در تهران معروف بود و فروشنده، لنز اورجینال را با یک نمونه ارزان تر آنالوگ عوض کرده بود و در واقع سر آنها را کلاه گذاشته بود.

تجربه بسیار بدی بود اما آنطور که حمید می گوید الهام بخش آنها شد تا دیجی کالا را راه اندازی نمایند. او در ادامه می گوید: ما تمام پول خود را صرف خرید آن دوربین کردیم و به همین دلیل ایده راه اندازی دیجی کالا به ذهنمان خطور کرد.

او ادامه می دهد ما می خواستیم وبسایتی را ایجاد کنیم که مملو از اطلاعات و نقدهای مفید برای کالاهای الکترونیکی مصرفی باشد و علاوه بر این موضوع، تجربه بسیار خوبی از خرید را برای کاربران بسازیم.

ایده ساخت این وبسایت در واقع از Cnet و آمازون گرفته شده بود. ما معتقد بودیم که باید از هر دو الگوی تجاری یاد شده در دیجی کالا استفاده نماییم چراکه دسترسی به نقد محصولات و یک تجربه خرید خوب موضوعاتی هستند که ایرانی های واقعا با آنها مشکل داشتند.

در آن زمان، مکانی برای دریافت مشاوره، اطلاعات و نقدهای بی طرف در مورد محصولات مصرفی پیشرفته وجود نداشت و علاوه بر این یافتن جای قابل اعتمادی که بتوان از آن خرید کرد هم بسیار دشوار بود.

کالاهایی نظیر تلفن های موبایل، از فروشندگانی در بازار خریداری می شدند که صرفا یک برچسب غیر رسمی از فروشنده را همراه داشتند و خبری از خدمات مشتری و یا امکان مرجوع کردن کالاها نبود.

حرفه ای ها و آماتورها همگی اتفاق نظر داشتند که نیاز به یک وبسایت معتبر برای مقایسه محصولات، تصاویر، کیفیت کالاها، خصوصیات شان و البته با امکان خرید به شدت احساس می شد.

برادران محمدی که اکنون حدودا 35 سال سن دارند، با حل مشکل خود که به نوعی مشکل دیگران نیز بود، یک کسب و کار فوق العاده بزرگ را راه اندازی کردند.

بسیاری از محصولاتی که استفاده می کنید، برای حل مشکلی ساخته شده اند. مثلا فلاسک، برای گرم نگه داشتن چای و قهوه ساخته شده، عینک آفتابی برای محافظت چشم از پرتوهای مضر خورشید بوجود آمده، مسواک برای تمیز نگه داشتن دندان ها اختراع شده، دزدگیر برای اطلاع به موقع افراد از خطرات احتمالی سرقت ساخته شده و همانطور که می دانید این لیست بی انتهاست…

تنها کاری که باید انجام دهید، شناخت مشکلات است. وقتی بتوان این واقعیت را درک کرد که هر ناکامی و مشکل در زندگی افراد، منبع بزرگی برای بدست آوردن ایده است، ناگهان فرصت های زیادی در مقابل ما گشوده خواهد شد.

شاید بهترین راه برای اینکه دیدن مشکلات را به یک عادت برای خود تبدیل کنیم، همراه داشتن یک دفترچه یادداشت باشد. سعی کنید همیشه و همه جا یک دفترچه یادداشت کوچک و یک قلم همراه داشته باشید و حواستان باشد به محض اینکه در جایی دیدید مردم مشکلی دارند، آن را یادداشت کنید؛ صرفنظر از اینکه برای آن مشکل راه حلی دارید یا نه، یادداشت کنید. با انجام مکرر این کار، مطمئن باشید بعد از مدت کوتاهی عادت دیدن مشکلات برای شما شکل خواهد گرفت و این به معنای دسترسی به معدن ایده ها و  فرصت های کسب و کار است.

هنگامی که پیدا کردن مشکلات برایتان عادت شد، احتمالا از آن لذت خواهید برد. به خاطر داشته باشید هر مشکل، یک فرصت برای یک محصول،خدمت یا شرکتی جدید است؛ مخصوصا اگر افراد زیادی این مشکل را داشته باشند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *