ایده کسب و کار را از کجا بیاورم؟ قسمت پنجم

5672_luxury-customer-service-pop_11847_original.jpg__1024x450_q85_crop_subsampling-2_upscale

ایده کسب و کار را از کجا بیاورم؟

1- به مردم راحتی هدیه دهید.

برای رسیدن به یک ایده کسب و کار عالی، لطفا مطالبی را که در ادامه آمده است، با توجه بیشتر مطالعه نمایید. از فردا صبح، دیگر مجبور نیستید که برای دم کردن چای یا آماده کردن قهوه، زودتر از خواب بیدار شوید. دستگاه قهوه یا چای ساز زمان دار شما در ساعتی که از قبل تعیین کرده اید، روشن شده و نوشیدنی شما را آماده می کند. به محض این که چای داغ و تازه دم را در لیوان ریختید، تستر خودکارتان، نان داغ را تحویلتان می دهد. زندگی شیرینی است، نه؟ برخی از شما هر روز آن را تجربه می کنید و لذت می برید.

تمام این لوازم بر اساس این واقعیت که مردم دوست دارند زندگی راحت تری داشته باشند، ساخته شده اند. به این فکر کنید که چه محصول یا خدمتی باعث راحت تر شدن قسمتی از زندگی تان می شود. احتمالا زندگی دیگران را نیز راحت تر خواهد کرد و از همین راه می توانید پول دربیاورید. هر لحظه از خود بپرسید، آیا این کار می تواد راحت تر انجام شود؟ برای آن ایده تولید کنید.

یکی از دلایلی که موجب می شود افراد از ایده هایی که موجب راحتی زندگی شان می شود استقبال کنند، این است که در دنیای امروز اکثر مردم زمان کافی برای انجام فعالیت های خودشان ندارند و چنین ایده هایی می تواند به افراد کمک کند تا زمان بیشتری در اختیار داشته باشند.

2- زیره به کرمان ببرید و بفروشید!

اگر توانستید بدون خواندن متن و از روی عنوان حدس بزنید که در مورد چه چیزی قصد صحبت کردن دارم، پیش من جایزه ای دارید. پس این گوی و این میدان!

در انگلستان هاکی روی یخ طرفدار چندانی ندارد. ولی نماینده شرکتی که لوازم هاکی روی یخ تولید می کند، فروش خیلی خوبی دارد و هر روز پول دار تر می شود. مگر این طور چیزی می شود؟! شاید به کشورهای دیگر صادر می کند. ولی باید بگویم، این شرکت محصولات خود را در خود انگلستان و برای انگلیسی ها به فروش می رساند.

در نظر اول وقتی در انگلستان بازی هاکی خیلی طرفدار ندارد، نمایندگی فروش لوازم هاکی شدن، مساوی با نابودی است. ولی این طور نشد. آن ها ایده ای ناب را عملی کردند. شرکت نیازهای انسان ها را می شناخت. می دانست، نیازهای فیزیولوژیکی مانند آب، غذا و سرپناه، یا نیازهای عاطفی مانند دوست داشتن، مورد علاقه قرار گرفتن و غیره، ثابت و غیر قابل تغییرند. فقط، محصولات و خدماتی که این نیازها را برآورده می کنند، تغییر می کنند.

آن ها می دانستند ورزش و داشتن هیجان یکی از نیاز های انسان هاست و از بین نمی رود و فقط باید لوازم را تغییر دهند. آن ها ورزش هاکی تک چرخی دیگری را رواج دادند تا نیاز هیجان مردم را برآورده کنند. در این ورزش بازیکنان بر روی یک تک چرخ (مانند تک چرخی که در سیرک است) سوار می شوند و باید با چوب هاکی روی یخ، توپ را وارد دروازه حریف کنند.

شما هم با دانستن نیازهای ثابت انسان ها، به این فکر کنید که چه محصول یا خدمت جدیدی را می توانید خلق کنید تا آن نیاز برآورده شود. از شنا کردن در دریای ایده پردازی لذت ببرید.

و اما، توضیح در مورد عنوان متن. همه می دانیم مردم کرمان زیره دوست دارند و تولید کننده آن هستند. می توان گفت، زیره یکی ازنیازهای آن هاست. شما می توانید با ایده ای جذاب، به کرمان زیره ببرید و بفروشید. فقط یادتان باشد، خدمات و محصولات خود را تغییر دهید.

3- شما فقط از سرگرمی خود لذت ببرید

شما در انجام برخی از کارها بسیار ماهر هستید یا به آن کار علاقه دارید. ولی این کارها را فقط برای سرگرمی و لذت خود انجام می دهید. چرا این کارها را به دید تجاری نگاه نمی کنید، و از آن ها درآمد کسب نمی کنید؟ ایده کسب و کار آینده شما ممکن است با پرداختن به همین سرگرمی ها شکل گیرد.

شاید شما کاریکاتورهای خوبی می کشید. به این فکر کنید که چطور از این راه می توان پول درآورد! اولین فکری که به ذهن می رسد، کشیدن کاریکاتور برای روزنامه و مجله ها است. ولی به روش های دیگر هم فکر کنید. ایده پردازی کنید. به نظرم، افرادی هستند که در مقابل کشیدن کاریکاتورشان، به شما پول خوبی می دهند. شاید بخواهند در پروفایل شبکه های اجتماعی خود، از کاریکاتور استفاده کنند.

لیستی از سرگرمی و علائق خود تهیه کنید. برای هر کدام از آن ها طوفان مغزی (برای یاد گیری طوفان مغزی کلیک کنید.) ایجاد کنید. مطمئن باشید، به نتایج خوبی خواهید رسید. حتی شاید شما به سرگرمی های جدیدی نیاز داشته باشید.

4- از دیواره هرم بالا بروید

سوالی دارم که مطمئنم مانند آب خوردن به آن پاسخ خواهید داد. به نظرتان کارخانه های بسته بندی آب معدنی چرا می توانند محصولات خود را بفروشند؟ خیلی ها با خنده جواب می دهید، زیرا همه انسان ها به نوشیدن آب نیاز دارند. بله، درست است. شبکه های اجتماعی چطور؟ چرا این شبکه ها این قدر در بین مردم محبوب شده اند؟

شاید بتوان گفت دلیل اصلی آن این است که افراد به دوستی و روابط اجتماعی نیاز دارند. در این جامعه که روابط هر روز سرد تر می شود، این شبکه ها برای سیراب کردن عطش انسان ها به دوستی و روابط صمیمی، به وجود آمده اند.

نیازهای انسان ها را بشناسید و برای براورده کردن آن ها ایده پردازی کنید. برای این کار لازم است از دیواره هرم نیازهای مازلو بالا بروید. مازلو در این هرم نیازهای انسان را طبقه بندی کرده است. او اعتقاد دارد برای این که انسان کامل شود و به اوج برسد باید این نیازها براورده شود.

انسان ها تشنه برآورده شدن نیازهایشان هستند. آن ها را با عملی کردن ایده های جذاب، سیرآب کنید.

5- هندی شوید

هندی ها چه خصوصیات بارزی دارند؟ به نظر من، آن ها بسیار مردمان احساساتی هستند. احساسات در آن ها خیلی شدیدتر از بقیه مردمان جهان است. به شما پیشنهاد می دهم برای این که ایده پرداز قهاری باشید، گاهی هندی شوید. البته قبل از هندی شدن ادامه مطلب را بخوانید.

دقت کرده اید، بعضی از تبلیغات تلویزیونی چطور وارد عمق وجود ما می شوند! ایده اصلی ساخت آن ها را اندی ماسلن (نویسنده معروف) این کونه توضیح می دهد که افراد براساس 7 عامل عاطفی خرید می کنند. این عوامل عاطفی به 7 احساس مرگبار شناخته می شوند.

  • غرور
  • حسادت
  • شهوت
  • طمع
  • شکم پرستی
  • تنبلی
  • خشم

بیایید در زمان ایده پردازی مانند هندی ها کمی احساسی باشید. به این فکر کنید که چه چیزی مردم را خوشحال می کند؟ چه چیزی آن ها را عصبانی می کند؟ چه چیزی حسادت آن ها را برمی انگیزد؟ در خلق ایده کسب و کار خود، سوالات مشابه بالا را نیز درنظر بگیرید.

6- از روش بیل گیتس استفاده کنید

همه می دانیم که هر چه کاربیشتر و متفاوت تری انجام دهیم، تجربه مان بیشتر می شود. هرچه در مورد مشاغل و فعالیت های متفاوت، اطلاعات بیشتری کسب کنیم، پخته تر خواهیم شد. بیل گیتسنیزاز همین روش برای خلق ایده استفاده می کند. او کارهای مختلف مانند باغبانی، بنایی، آشپزی، پزشکی و غیره را انجام می دهد، تا تجربه کسب کند.

ببخشید، در خط قبل اشتباه چاپی پیش آمد؛ او این کارها را انجام نمی دهد که اشتباها نوشته شده است انجام می دهد. او دائما با مطالعه کتاب های مختلف با موضوعات متفاوت، تجربه و پختگی خود را افزایش می دهد. او با این کار می تواند ایده های مختلف را که از جاهای مختلف کسب کرده است را به هم ربط دهد. شاید در نظر اول این ایده ها هیچ ربطی به هم ندارند. ولی برای انسان با تجربه، ربط دادن این ایده ها کار بسیارساده ای است.

به گفته پرفسور نیرمالیا کومار (استاد بازرگانی مدرسه تجارت لندن) کنجکاو باشید و به بیرون از کسب و کار خود سرک بکشید.

مانند بیل گیتس، دائما در زمینه های مختلف مطالعه کنید تا بتوانیم مانند او ایده کسب و کار نابی خلق کنید.

7- دزد باشید

هیچ اشتباه چاپی در عنوان رخ نداده است. بله دزد باشید. ایده های دیگران را بدزدید. ببینید در پشت صحنه کار آن ها چه ایده ای است. چه اشکالی دارد از آن استفاده کنید. شاید بتوانید آن ایده را رشد دهید. ایده کسب و کار ممکن است از ترکیب چندین ایده کسب و کار دیگر شکل بگیرد و این خیلی عالی است.

به قول استیو جابز: هنرمندان خوب از روی دست هم می زنند، و هنرمندان عالی می دزدند.

    

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *