ایده کسب و کار را از کجا بیاورم؟ (قسمت چهارم)

تا کنون سه مطلب در مورد پیدا کردن ایده کسب و کار اختصاص داده ایم. اگر تاکنون آنها را نخوانده اید، پیشنهاد می کنیم اول سری به آنها بزنید.

ایده کسب و کار را از کجا بیاورم (قست اول): مقدمه ای بر نحوه شکل گیری ایده ها

ایده کسب و کار را از کجا بیاورم (قسمت دوم): حل مشکلات موجود به عنوان ایده کسب و کار

ایده کسب و کار را از کجا بیاورم (قسمت سوم): حل مشکلات آینده به عنوان ایده کسب و کار

قسمت چهارم: برای یافتن ایده کسب و کار ، کمک کنید مردم پول کمتری خرج کنند

در نگاه اول تصور می شود در عنوان تناقضی وجود دارد. ما می خواهیم مردم پول بیشتری به ما بدهند ولی این جا گفته می شود که کمک کنیم که پول کمتری خرج کنند! شاید بعضی از شما بگویید منظور این است که محصولات خود را حراج کنید تا افراد بیشتری از شما خرید کنند. بله، در این روش قدیمی مردم پول کمتری خرج می کند ولی هیچ ایده جدیدی در آن نیست.

انسان ها دوست دارند، در هزینه های خود صرفه جویی کنند. به همین دلیل است که لامپ های کم مصرف می گیرند تا در هزینه های برق صرفه جویی کنند. از حراجی های آخر فصل، خرید می کنند تا وسایل مورد نیازشان را ارزان تر بخرند. خریدهای روزانه را از فروشگاه های بزرگ که تخفیفات خوبی دارند، تهیه می کنند.

همه دوست داریم با صرف هزینه کمتر، بهترین نتیجه را بگیریم. چرا از این فرصت برای خلق ایده کسب و کار جذاب و پول ساز استفاده نکنیم؟ به این فکر کنید که چه کار می توانید بکنید تا مردم پول کمتری خرج کنند. با در نظر داشتن این که مردم دوست دارند در هزینه ها صرفه جویی کنند، دستگاه تولید ایده را روشن کنید. شاید ایده جالبی خلق کنید که بتواند هزینه های تولید یا عرضه را کاهش دهد. یا بتوانید چند وسیله را با هم ترکیب کرده و ارزان تر تولید کنید.

یکی از کسب و کارهایی که در ایران با کمک همین ترفند ایجاد شده است، وب سایت های تخفیف گروهی هستند. نحوه کار این وبسایت ها بدین صورت است که با کسب و کارهای دیگر تعامل می کنند که اگر تعداد مشخصی مشتری برای آنها بیاورند، تخفیف قابل توجهی را برای این مشتریان در نظر بگیرند. درصدی از فروش نیز به این وبسایت ها تعلق می گیرد.

وبسایت تخفیف گروهی تخفیفان که موسس آن خانم نازنین دانشور است، یکی از همین کسب و کارهاست. جالب اینجاست که کار ایشان حسابی سکه است و تاکنون در چندین مجمع جهانی کسب و کارهای استارتاپی به عنوان یک کسب و کار بسیار موفق دعوت شده اند.

از وبسایت های تخفیف گروهی بسیار موفق دیگر، وبسایت نت برگ است که احتمالا تبلیغات تلویزیونی آن را نیز مشاهده کرده باشید.[irp]

از کسب و کارهای خارجی نیز می توان به خطوط هوایی ساوث وست اشاره کرد. این شرکت یکی از بزرگترین و موفق ترین خطوط هوایی در ایالات متحده آمریکا است که سیاست پرواز ارزان قیمت را دنبال کرده است. این سیاست تا آنجا دنبال شد که این شرکت ادعا کرد سفر از طریق هواپیماهای این شرکت، از سفر زمینی مقرون به صرفه تر خواهد بود. فکرش را بکنید، با هواپیما سفر کنید، ارزانتر از هر گزینه دیگری! اقبال عمومی از این خدمات به قدری بوده است که رکورد 3200 پرواز در یک شبانه روز برای این شرکت به ثبت رسیده است.

مثال دیگری از یک کسب و کار خارجی که در ایران آشناتر باشد، تیغ ژیلت است. این شرکت مدل رایگان را برای دسته تیغ های خود برگزید. بله رایگان!

پس سود شرکت از کجا تأمین می شود؟ این شرکت، دسته تیغ را رایگان به مشتری می دهد، اما مشتریان باید برای تعویض تیغ کند شده، از این شرکت تیغ خریداری کنند. این روش که مدل طعمه و شکار معروف است (دسته تیغ رایگان طعمه ای است برای شکار مشتریان تیغ)، توانست موفقیت بسیار چشمگیری در جهان ایجاد کند.

بنابراین ارزشی که این کسب و کارها برای مشتریان ایجاد می کنند این است که کمک می کنند مشتریان پول کمتری از جیبشان خارج می شود و این برای مشتری ایده آل است.

اگر بتوان ایده ای داشت که مردم کمتر پول خرج کنند، به احتمال بسیار زیاد موفق خواهد شد؛ چون تاریخ بارها موفقیت این نوع کسب و کارها را اثبات کرده است.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *