ایلان ماسک با ایرانی ها همکاری می کند؟

china-may-help-make-elon-musks-hyperloop-a-reality11

اگر مطلب آیا فارغ التحصیلان رشته فیزیک، فوتونیک و اپتیک و لیزر می توانند کارآفرینان موفقی باشند را خوانده باشید، احتمالا با ایلان ماسک آشنا شده اید. فیزیکدان کارآفرینی که آوازه اش همانند استیو جابز سرتاسر جهان را درنوردیده و علاقه مند است در سه زمینه علمی که ممکن است آینده بشر را تحت تأثیر خود قرار بدهد کار کند. این سه زمینه عبارتند از: اینترنت، فضا و انرژی پاک.

در ویدئویی که در مطلب فیزیک، عامل موفقیت ایلان ماسک قرار دارد، به اندازه کافی از زبان ایلان ماسک در مورد کارهای او در حوزه اینترنت و فضا شنیدیم؛ اما اینک می خواهیم درباره پروژه جدید او که در حوزه انرژی پاک است مطالبی را بیان کنیم. این انقلاب جدید هایپر لوپ نام دارد.

تصور کنید طی تنها چند دقیقه از اصفهان به مشهد بروید آن هم ارزان و بی خطر. این کاری است که هایپرلوپ قرار است انجام دهد. ایده هایپرلوپ که اولین بار توسط ایلان ماسک مطرح شد، درباره ساخت کپسولی است که می تواند در لوله های آلومینیومی کم اصطکاک با سرعت حدود 800 مایل بر ساعت (۱۲۸۰ کیلومتر بر ساعت) حرکت کند.

hyperloop3

هایپرلوپ را تونلی تصور کنید که بین دو شهر کشیده شده است. البته یک تونل برای مسیر رفت و یک تونل دیگر برای مسیر برگشت دارد. تونل‌ها سطح مقطع کاملا دایره‌ای دارند و در حقیقت به صورت لوله‌هایی خیلی قطور هستند. در طول مسیر، پایه‌هایی قرار دارند که این تونل‌ها را در هوا نگه می‌دارند. ما به آن‌ها تونل می‌گوییم، ولی در اصل به آن Tube یا لوله می‌گویند. درون این لوله یک واگن قرار می‌گیرد. واگن یا کپسولی که به آن Pod می‌گویند. واگن باید با سرعت بیشتر از ۱۰۰۰ کیلومتر بر ساعت در این تونل حرکت کند. به همین دلیل هوای داخل تونل تا حد ممکن خالی می‌شود تا شرایطی نزدیک به خلاء در آن برقرار باشد. بدین ترتیب مقاومت هوای خیلی کمی جلوی واگن بوجود می‌آید. در عین حال برای کم کردن همین‌قدر مقاومت هم یک مکنده‌ی هوا جلوی واگن قرار داده می‌شود تا هوا را از جلو به قسمت عقب واگن هدایت کند. باز هم برای کم کردن مقاومت و اصطکاک، واگن با کف تونل تماس ندارد و بر روی بالش هوا یا میدان مغناطیسی حرکت می‌کند. در حقیقت واگن در تونل معلق است و در عین حال به همین روش باید از برخورد آن با سقف و دیواره‌های تونل جلوگیری شود. 

ش

نیروی پیشران واگن‌ها هم از شتاب‌دهنده‌های مغناطیسی یا همان «موتورهای القایی خطی» که در تمام طول تونل نصب شده‌اند تامین می‌شود. کل برق لازم برای هایپرلوپ از پنل‌های خورشیدی نصب شده روی تونل‌ها بدست می‌آید. به هر صورت مسافران درون این واگن‌ها راحت روی صندلی می‌نشینند و با سرعت ۱۰۰۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کنند تا به مقصد برسند.

hyperloop5

به نظر بسیار هیجان انگیز و دیوانه وار می آید. وقتی ماسک آن را معرفی کرد، گفت که توانسته اند پروتوتایپ طرح هایپرلوپ را بسازند. اما ظاهرا این پروژه جزو اولویت های ایلان ماسک نیست و کار را به یک ایرانی سپرده است . شروین پیشه ور، سرمایه گذار ایرانی الاصل یکی از مهمترین اشخاص در رهبری این پروژه است.

9c18dc34de9c1a6d95b9f74a5ab29122

شرکت Hyperloop Technologies (با حضور شروین پیشه ور) سرشار از نخبگان با استعداد و البته سرمایه است. همین عوامل، آن را به بهترین گزینه برای تحقق ایده هایپرلوپ تبدیل می کنند.

پروپوزال هایپرلوپ ابتدا در سال 2013 در 58 صفحه آماده شد. این ایده به جابجایی با سرعت بالا (نزدیک به سرعت صوت) با استفاده لوله های خالی از هوا می پردازد و اکنون شرکت Hyperloop Technologies پیگیری و اجرای آن را برعهده گرفته است. با وجود شروین پیشه ور، جیم مسینا (Jim Messina) قائم مقام سابق ستاد کاخ سفید و بروگان بم بروگان (Brogan BamBrogan) از مهندسان سابق SpaceX، ظاهرا هیچ خلاء نبوغی در این شرکت احساس نمی شود.

پروژه هایپرلوپ در سال اول که به صورت مخفیانه فعالیت خود را آغاز نمود، با سرمایه اولیه 8.5 میلیون دلار به صورت یک استارت آپ شروع به کار کرد. هدف امسال آن ها، جذب سرمایه و رساندن این مبلغ به 80 میلیون دلار است. شروین گفته که ما از نظر مالی مشکلی نخواهیم داشت. اگر بتوانیم اثبات کنیم که ساختن این ایده امکان پذیر است، سرمایه مانند سیل به سمت ما جاری خواهد شد. او که به عنوان یک سرمایه گذار ریسک پذیر شناخته شده، آمادگی اش را برای سرمایه گذاری شخصی 40 میلیون دلاری اعلام کرده است.

بروگان می گوید: «ما افراد، ابزار و فناوری اش را داریم و می توانیم انجامش دهیم.» اما همه مشکلات به مسائل داخلی شرکت و ساخت ایده مربوط نمی شوند. افرادی که با هایپرلوپ سر و کار دارند باید درک و استعداد بالایی داشته باشند. بروگان می گوید: «من به استخدام افرادی نیاز دارم که مهارت خوبی در فهمیدن چیزی که نمی دانند، داشته باشند.» این پروژه با مشکلات شهری و طبیعی مانند زلزله، حق تقدم راه ها و … نیز دست و پنجه نرم می کند. با این وجود، شروین معتقد است که هایپرلوپ دنیا را تغییر خواهد داد و در صورت موفقیت پروژه، تمامی مشکلات حقوقی و سیاسی از سر راه برداشته خواهند شد.

هایپرلوپ مانند هواپیما سریع و از قطار ارزان تر است، در هر آب و هوایی کار می کند و فاقد آلودگی است. فاز اول پروژه به ساختن مسیر بین لاس وگاس و لوس آنجلس اختصاص دارد و Hyperloop Technologies تمام تمرکز خود را به آن معطوف کرده است. البته فعلاً مسافران نمی توانند با آن جابجا شوند و برای جا به جایی کالا در نظر گرفته شده است. کالاها درون کپسول مخصوصی که Cargoloop نام دارد قرار داده می شوند که می توانند به سرعت درون لوله های خلاء حرکت کند. این شرکت برای دوری از مشکلات راه و مسائل حقوقی، راه دریا را انتخاب کرده که لوله ها در زیر آب قرار می گیرند. تخمین زده شده که در صورت عملی شدن پروژه، مسافت بین لوس آنجلس تا لاس وگاس طی تنها 20 دقیق پیموده شود.

screen shot 2015-09-16 at 9.55.32 am

تنها کسی که جای خالی او در هایپرلوپ احساس می شود، ایلان ماسک است. با این وجود، از نبود او نگران نیستیم. بخش حمل و نقل شرکت هایپرلوپ که Hyperloop Transformation Technologies (به اختصار HTT) نام دارد، 200 نفر از بهترین متخصصان و دانشمندان جهان از سیسکو، بوئینگ، هاروارد و … را در خود جای داده که به بهترین شکل کار خود را انجام می دهند. در بین تمام این افراد، نام شروین پیشه ور بیش از بقیه می درخشد. او در سیلیکون ولی از شهرت و محبوبیت خاصی برخوردار است.

hyperloop2

بگذارید بیشتر با شروین پیشه ور آشنا شویم. شروین در ایران متولد شد. در دوران مدرسه، زبان انگلیسی او به قدری ضعیف بود که معلمش قصد مردود کردن او را داشت اما با اصرار پدرش، او را قبول کرد. شروین زمانی که 10 سالش بود، به رادیو زنگ میزد و مانند آدم بزرگ ها درباره مسائل سیاسی خاورمیانه بحث می کرد. برادرش افشین می گوید: «به نظرم او 40 ساله به دنیا آمد.»

Pishevar_CAAspeakers_Headshot_Web-330x360

خانواده پیشه ور پس از انقلاب و در زمان جنگ تحمیلی به آمریکا مهاجرت کردند. شروین در دانشگاه برکلی به تحصیل در رشته زیست شناسی مولکولی پرداخت اما بعدها به خاطر علاقه اش به کامپیوتر، به سمت فناوری اطلاعات رفت. او حدود 13 سال پیش، شرکت WebOSInc را تأسیس کرد و سیستم عامل مبتنی بر وب webOS را ساخت که بعداً HP آن را خرید. آن زمان ما حتی نام پردازش ابری را هم نشنیده بودیم. او همچنین سرویس webs را ساخت که میلیون ها کاربر دارد. این سرویس نیز به قیمت 117.5 میلیون دلار به شرکت Vistaprint فروخته شد. شروین پیشه ور در سال 2011 به فعالیت های سرمایه گذاری روی آورد و در سرویس های مختلفی مثل Tumblr، Uber و Warby Parker سرمایه گذاری کرد.

شخصیت تأثیرگذار او روی پیشبرد پروژه تأثیر بسزایی دارد. در سال 1972 ایده ای مشابه هایپرلوپ توسط رابرت سالتر (Robert Salter) مطرح شد که در آن، قطارهای زیرزمینی با سرعت صوت، مسافران را جا به جا می کردند. این پروژه کار به جایی نبرد اما حالا فضای ایجاد شده در رابطه با پروژه هایپرلوپ، خبر از عملی شدن آن در آینده ای نه چندان دور می دهد.

ایده هایپرلوپ برای اولین در کنفرانس AllThingsD 2013 توسط پیشه ور به اطلاع عموم رسید: «ایلان، تو ایده ای داری که ما قبلاً درباره اش با هم صحبت کرده ایم، هایپرلوپ. من دوست دارم به حضار بگویی که چیست و چگونه می تواند دنیا را تغییر دهد.» و این گونه بود که ایده هایپرلوپ به اطلاع عموم رسید.

پس از رونمایی از ایده، با بزرگنمایی هایی هم که پیشه ور انجام داده بود، خبر هایپرلوپ در اینترنت و رسانه ها گل کرد. چند وقت بعد، شروین به دیدار اوباما در کاخ سفید رفت و درباره هایپرلوپ با او صحبت کرد. اوباما قول داد که گزارش ماسک از ایده را بخواند. او به قولش عمل کرد و به گفته پیشه ور، قرار شد که هفته بعد، ایده را در اداره علم و فناوری بررسی کنند. او همچنین توانست توجه لری پیج (یکی از موسسان گوگل) را نیز به این پروژه جلب کند.

پیشه ور معتقد است در صورت موفقیت در ساختن یک نمونه اولیه و عملی برای اثبات کارایی پروژه هایپرلوپ، سرمایه های عظیمی به سمت شرکت جاری می شود. او به این پروژه بسیار امیدوار است و قصد دارد با آن تحولی بزرگ در دنیا ایجاد کند: «ما شاهد پایان یک تمدن و شروع تمدنی دیگر هستیم، و این زیرساخت حمل و نقلی که ما در حال ساختش هستیم، شروع آن خواهد بود. راه بازگشتی نیست.»

در ویدئوی زیر بیشتر با این پروژه و شروین پیشه ور آشنا شوید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *