خودباوری در خلاقیت

Creative

 

 

 

« همه چیز در جامعه ی مدرن نتیجه ی مجموعه تصمیماتی است که فرد می گیرد. چرا آن فرد شما نباشید؟ »

خودباوری در خلاقیت، ص 32

همه می توانند خلاق باشند. خلاقیت کاری است که در طول روز و هر روز می کنید. هر روز چیزی را خلق می کنید بدون اینکه قصد اینکار را داشته باشید. هر کاری می کنید خلق یک تجربه برای خودتان یا دیگران است، یک عکس العمل، یک خاطره، یک اثر دستی، یک احساس، همه ی این ها چیزهایی اند که خلق می کنید. پس اگر شما هم از آن دسته افرادید که می گویند«هیچ خلاقیتی ندارم»، بهتر است بس کنید.

در تجاربی که تام و دیوید کلی کسب کرده اند همه خلاق اند. آن ها این حقیقت را بارها و بارها در سمینارها و کارگاه هایی که داشته اند دیده اند. آن ها به چشم دیده اند که خیلی از کسانی که در تجارت یا مدیریت موفق اند در برخی موقعیت های مبهم و غیر معمول احساس یأس کرده اند، اما بعد از کمی تامل و دور کردن احساس ناامنی و یاس در مورد اینکه چه اتفاقی “قرار” است بیافتد، فهمیده اند که ایده و تصوری برای این موقعیت دارند که اتفاقا مناسب هم هست.

آخرین کتاب برادران کلی با نام «خودباوری در خلاقیت: در جست و جوی خلاقیت گمشده» در مورد کمک به مردم برای کشف آنچه که تا حالا داشته اند یعنی استعداد ساخت و پرداخت ایده های نو است و همین طور خودباوری در عمل کردن به این ایده ها که می توانند دنیا را تغییر دهند.

این کتاب نگاه و رویکرد مرا در کار و به طور کلی در زندگی تغییر داد. به طور قطع بعد از جذب و درک این گنج کارهای بزرگی خواهم کرد.

اگر به توانایی ام ایمان بیاورم که می توانم در جهان پیرامونم تغییر ایجاد کنم پس مطمئنا می توانم به آن چیزی که برنامه ریزی کرده ام، برسم و اینجاست که خودباوری در خلاقیت را به دست آورده ام.

نکته کلیدی کتاب

به خودتان اجازه ی اشتباه کردن بدهید

« علمِ شگفت انگیز و جذاب نوآوری: اگر موفقیت بیشتری می خواهید، باید خود را برای شکست های بیشتر آماده کنید. باید شکستها برایتان بی اهمیت شوند.» 

خودباوری در خلاقیت،  ص 41

[irp]

برای هدفتان بیشتر تلاش کنید. بیشتر بگردید و جست وجو کنید. بیشتر بنویسید. قبلا زیاد این چیزها را شنیده اید. اگر خواهان موفقیتید، باید بیشتر تلاش کنید و بیشتر تجربه کنید. تجربه ی بیشتر یعنی شکست بیشتر. برادران کلی به توماس ادیسون اشاره می کنند کسی که شهیر ترین و پرکارترین مخترع تاریخ است. کسی که گفته است:« تک تک تجاربی که در طول 24 ساعت روز به دست می آورید، معیار واقعی سنجش موفقیت شماست. »

این کار نیاز به نبوغ زیادی ندارد. دقیقا مثل کار و تلاش زیاد وهمینطور اشتیاق سیری ناپذیر به دانستن می ماند.

آقایان کلی مدعی هستند که ترس از شکست « هنوز هم تنها مانع بشریت برای موفقیت خلاق » است. تنها کلید غلبه بر ترس کار کردن زیاد بر روی شکست ها است. ما باید باورهای ذهنیمان را در مورد پرهیز از شکست تغییر دهیم و نه تنها از شکست پرهیز نکنیم بلکه به دنبال آن باشیم، زیرا لازمه ی بدست آوردن موفقیت است. بعبارت دیگر اگر میخواهیم خلاق و نوآور باشیم باید به خودمان اجازه ی شکست خوردن بدهیم. و موسسات باید این را هم انفرادی و هم تیمی تمرین کنند.

شکست یادگیری است. جمله ای در “دانشکده هنر” دانشگاه استنفورد نصب شده است به این مضمون که « شکست ریشه ی جانت را می مکد اما می سازدت و به تو می آموزد.» تام کلی در “خودباوری در خلاقیت” داستانی درباره ی پسر نوجوانش تعریف می کند وقتی که کادوی کریسمسی که از تونی هاوک دریافت کرده بود را باز می کرد. (تونی هاوک سازنده ی یک بازی کامپیوتری، بازی با اسکیت بورد است که آن را به نام خودش “تونی هاوک” نام گذاری کرده است. ) تام تعریف می کند که چگونه خانواده بارها و بارها شاهد شکست پسرشان دراین بازی کامپیوتری بوده اند، بارها به دیوار خورده بود، بارها از روی اسکیت برد سر خورده بود و بارها با دیگر اسکیت بازها تصادف کرده بود، بدون اینکه مرحله ای پیش رود. اما پسرش به بازی با اصراری که پدر آن را « اصرار خوش بین» می نامد، ادامه داده بود تا جایی که تا مرحله ی آخر رفت و تونی هاوک برایش کادوی کریسمس فرستاد. در مفهوم دنیای بازی ها، پسر کلی واقعا شکست نخورده بود، بلکه در حال یادگیری بود. در حقیقت « شکست تنها راه موجود برای به دست آوردن مهارت» است. او می دانست تمام این شکستها لازمه ی پیروزی اش هستند و نسبت به آینده امیدوار بود.

شاید ما هم باید به زندگی به مثابه یک بازی کامپیوتری نگاه کنیم و سعی کنیم مرحله به مرحله پیش رویم تا در هرمرحله استاد شویم و به مراحل بالاتر برسیم، و تاجایی که می توانیم هرچه سریع تر شکست هایمان را تبدیل به تجارب شیرین کنیم.

نکته کاربردی اول

خلاقیت را برگزینید

« برای این که خلاق تر باشید، اولین قدم تصمیم گیری در باب آنچه که می خواهید رخ بدهد، است.»

خودباوری در خلاقیت، صفحه ی 74

[irp]

طی سال ها برادران کلی چندین راهبرد موثر یافته اند که می توانند شما را به بینشی خوب برسانند. اولین بینش خیلی ساده است و آن « انتخاب خلاقیت» است.

این در سطح یک انتخاب نزول می کند. اگر آن را انتخاب نکنید مطمئنا نمی توانید خلاق باشید. وقتی با خلاقیت مواجه شوید، آن را خواهید شناخت. مشکل اینجاست ما معمولا خلاقیت بالا را در مقابل آنچه که معمولا خلق می کنیم و به آن فکر می کنیم قرار می دهیم پس به نتیجه می رسیم که «من هیچ وقت نمی توانم خلاق باشم.» 

اما واقعیت این است که خلاقیت نسبی است. آنچه که برای شما خلاقیت محسوب می شود ممکن است برای دیگری نشود. و این طبیعی است. از جایی که هستید شروع کنید. کاری متفاوت از چارچوب فکری تان انجام دهید.  مهم نیست اگر قبلا آن کار را کرده اند یا کار جالبی نیست. می توانید از ایده های دیگران، ایده ای جدید بسازید. « خلاق بودن به این معنا نیست که از نو شروع کنید یا مبتکری منحصر به فرد باشید، بلکه به این معناست که آنچه می توانید، انجام دهید و مشارکتی خلاقانه داشته باشید.»

یکی از منابع کتاب برادران کلی مقاله ای است که توسط روانشناس رابرت استنبرگ نوشته شده است. او می گوید مردم خلاق تمایل دارند:

  • برای مسائل و مشکلات تعریف جدیدی پیدا کنید
  • معقولانه ریسک کنید و شکست هایتان را به عنوان بخشی از کار بپذیرید
  • با موانع روبرو شوید
  • دوگانگی ها و ابهامات را تحمل کنید
  • به رشد خردمندانه و عقلانی خود ادامه دهید

خلاقیت یک فکر است که می تواند از یک انتخاب شروع شود.

انتخاب من این است که به تمام کارهایی که در روز انجام می دهم خلاقانه نگاه کنم. حالا چه این کار یک پایی ایستادن باشد و چه نقاشی کشیدن در دفترچه ی یادداشتم، هیچ کدام برای انتخاب خلاقیت توفیری نمی کنند. بعد از آن وقتی عادت یا تفکرم را می بینم، بی بروبرگرد آن را برای حل مشکلات دشوار بکار می گیرم.

نکته کلیدی دوم

برنامه ریزی را بس کنید و کار را شروع کنید

« اگر می خواهید کاری را عالی انجام دهید، باید حداقل دست به کار شوید!»

خود باوری در خلاقیت، صفحه ی 123

انسان های خلاق، منفعل نیستند و صرفا نمی نشینند و نگاه کنند. آن ها حتی در دوران های سخت و طاقت فرسا مثل قربانیان، ضعیف رفتار نمی کنند. «آن ها باور دارند که عملشان می تواند تغییرات مثبت ایجاد کند، پس عمل می کنند» بجای نشستن و فکر کردن به یک برنامه ی عالی و کامل، رو به جلو حرکت می کنند و به توانایی شان در مورد اصلاح کردن عملشان در آینده (اگر لازم شد)، ایمان دارند.

اگر اوایل کار سردرگم باشید، طبیعی است. کمال گرایی روند شما را کند می کند. بی برنامگی و معوق گذاشتن کارها نشان دهنده ی ترس ماست و اینکه حس می کنیم الان آماده ی شروع نیستیم. من باید بدانم. من این حس را همیشه دارم. ولی این را هم باید بدانم که بهترین احساس ها وقتی به وجود می آیند که بدانید از این عملی که انجام دادین پیشبردی یا دستاوردی نصیبتان شده است. هرچه بیشتر عمل کنید، کمتر خواهید ترسید.

وقتی عمل کردن برایمان سخت باشد، برادران کلی «سازمان دهنده های عمل» (یعنی موارد زیر) را پیشنهاد می دهند:

  1. کمک بگیرید
  2. فشار برابر ایجاد کنید
  3. یک مخاطب برای خودتان دست و پا کنید
  4. عملکرد بدی را به نمایش بگذارید
  5. مخاطرات را کاهش دهید

 آن ها همچنین استفاده از « محدودیت های خلاقیت» را برای تقویت عمل پیشنهاد می کنند. هرکسی بودجه ی بیشتر، زمان بیشتر، پرسنل بیشتری برای انجام کارهایش می خواهد، اما اگر ما محدودیت های مشخصی برای خودمان ایجاد کنیم، ایده هایی کههمین افراد شما تولید می کنند برایتان خارق العاده خواهد شد. بجای اینکه یک پروژه را در یک ماه انجام دهید، ان را در یک روز انجام دهید. آیا می توانید بجای صرف بودجه های زیاد، کارتان را با 100 دلار انجام دهید؟ 

خودباوری در خلاقیت یکی از بهترین کتابهایی است که تا به حال خوانده ام. بخاطر اینکه انگیزه را با قدم های کاربردی ترکیب می کند تا در کنار داستان های جذاب و تحقیقاتی که نظریه شان را ثابت می کند، خلاقیت بیشتری تولید کند.

برنامه ی من برای خلاق بودن بیشتر اشتباه کردن است (درسته!)، با انتخاب خلاقیت و عمل کردن بیشتر!

چطور می توان با اشتباه کردن خلاق تر شد؟

[irp]

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *