استخدام نشدن شما از اینجا آب میخوره!

رزومه

رزومه ؛ ابزاری که در شرایط بحران اشتغال، باعث بیکار ماندن شما می شود!

چندین سال تلاش کردی تا مهارتهای خودت رو ارتقاء بدی، دروس دانشگاه رو با موفقیت و با معدل بالا گذروندی، سبد مهارتهای نرم افزاری و سخت افزاری خودت رو پر نگهداشتی، به خواندن زبان انگلیسی تسلط داری؛ همه این کارها رو انجام دادی تا یک رزومه عالی برای خودت بسازی؛ اما…

اگه به رزومه خودت تکیه زدی، بدون که دقیقا 180 درجه مخالف دیدگاه کارفرما رفتار می کنی.

شاید چند سال پیش استفاده از یک رزومه قوی مهمترین شرط استخدام بود، اما در وضعیت رکود اقتصادی فعلی، شاید بدترین راه همین رزومه باشه.

در شرایط سخت فعلی، رزومه دوست شما نیست!

چند نفر را می شناسید که در دوران دانشجویی بیشترین وقت خود را در کتابخانه می گذراند، مدام به دنبال کلاس های آموزش نرم افزار می گشت اما الان بیکار است؟

واقعیت این است که در این شرایط سخت الزاما کسی که شایسته ترین فرد برای استخدام شدن است، موفق نمی شود، بلکه کسی موفق می شود که بهتر و موثرتر از دیگران بتواند خودش و توانایی هایش را بازاریابی کند.

بیایید با هم کمی دقیقتر راجع به این موضوع صحبت کنیم که چرا دیگر یک رزومه خوب به تنهایی تکیه گاهی برای استخدام شما نیست؟

در دورانی که شغل به تعداد کافی وجود داشت، کارفرمایان مجبور بودند طبق اولویت ها و ترجیحات کارجویان رفتار کنند. در این شرایط، کارجویان هستند که تصمیم می گیرند چگونه وارد بازی استخدام شوند. ترجیح کارجویان هم این است که برای کاریابی و استخدام شدن کار خاصی انجام ندهند و فقط مجموعه مهارتها و تحصیلات خودشان را در برگه ای به نام رزومه گرد هم بیاورند و با ارائه آن به کارفرما، با دیگران رقابت کنند و طبیعی است کسی که قوی ترین رزومه را داشته باشد، استخدام خواهد شد.

اما در زمان فعلی که تعداد کارجویان از تعداد مشاغل موجود خیلی بیشتر است، ترجیحات و اولویت های کارفرمایان تغییر می یابد و حالا آنها هستند که قوانین بازی را تعیین می کنند.

شکل زیر به خوبی گویای این مسئله است که در زمانهای سخت اقتصادی (و البته استخدامی)، اولویت های کارفرمایان و کارجویان دقیقا 180 درجه با یکدیگر تفاوت دارد:

resume

مسیری که کارفرمایان برای پر کردن یک فرصت شغلی ترجیح می­دهند طی کنند.

استخدام از داخل:

اولین اولویت کارفرمایان برای پر کردن یک فرصت شغلی موجود، استفاده از فردی است که قبلا در آن شرکت کار کرده باشد و کارفرما کاملا به توانمندی های او اشراف داشته باشد. مثلا ممکن است یک کارمند پاره وقت فعلی را ترفیع دهد و او را به صورت تمام وقت استخدام کند، یا کسی که قبلا در یک کار مشخص، با شرکت قرارداد مشاوره یا دورکاری داشته را استخدام کند، یا برای کارمندان پاره وقت قبلی دعوتنامه بفرستد.

دید کارفرما: کسی را استخدام می کنم که کارش را قبلا دیده باشم (یک استراتژی با ریسک پایین برای کارفرما)

نتیجه گیری برای کارجویان: تلاش برای مشغول به کار شدن در شرکت یا سازمانی که به آن علاقه دارید به هر شکل ممکن: پاره وقت، قراردادی یا مشاوره با هدف ترفیع گرفتن به شغل تمام وقت در آینده

استفاده از شواهد و مدارک کافی:

در اولویت دوم، کارفرمایان ترجیح می دهند کارجوی ناشناسی را استخدام کنند که برای توانمندی خود که مورد نیاز آن شرکت است، سند ارائه می­کند. یعنی به جای این که به رزومه خودش اعتماد کند و فقط ادعای توانمندی داشته باشد، نمونه کارهای خود را در معرض دید کارفرما قرار دهد.

دید کارفرما: رزومه ها پر از دروغ هستند، مگر اینکه خلافش ثابت شود.

نتیجه گیری برای کارجویان: اگر برنامه نویس هستید، یک برنامه که خودتان انجام داده اید را پیش کارفرما ببرید و به او نشان دهید (به همراه کد آن)، اگر عکاس هستید، عکس­هایتان را ببرید و نشان دهید، اگر مشاورید، یک مطالعه موردی از نتیجه کارتان ارائه دهید.

استفاده از بهترین دوستان یا همکاران:

در اولویت سوم، کارفرمایان ترجیح می دهند کسی را استخدام کنندکه یکی از دوستان یا همکارانش، کار او را دیده باشد و بتواند به کارفرما دلگرمی بدهد که وی گزینه مناسبی برای استخدام است.

نتیجه گیری برای کارجویان: پیدا کردن شخصی که با فرد استخدام کننده در شرکت هدف شما آشنا باشد و کار شما را نیز دیده و پسندیده باشد و بتواند آن را معرفی و دفاع نماید.

استفاده از آژانس­های کاریابی مورد اعتماد:

کارفرمایان معمولا تعدادی آژانس کاریابی معتمد دارند که اگر آنها کسی را معرفی و تأیید نمایند، کارفرما با ریسک پایین تری بتواند آنها را استخدام کند.

استفاده از متقاضیانی که برای آگهی ­های کاری شرکت (روزنامه ها و سایت های کاریابی) درخواست داده باشند: همانطور که در مطلب قبلی گفتیم، کارفرمایان ترجیح می دهند فرصت های شغلی خود را آگهی نکنند. به همین خاطر این گزینه جزو اولویت های آخر آنان محسوب می شود.

استفاده از رزومه:

به عنوان اولویت آخر، اگر کارجویی غیر از کانال های گفته شده رزومه ای را به دست کارفرما رسانده باشد و کارفرما در استخدام نیرو از طریق روش های گفته شده ناکام مانده باشد، به ناچار رزومه این گروه را بررسی می کند.[irp]

حتما برایتان پیش آمده است که به شرکت یا سازمان یا دانشگاهی مراجعه کرده اید تا بدانید برای شما کار دارند یا نه. آنها هم به شما گفته اند لطفا این فرم را پر کنید و رزومه خودتان را برایمان بنویسید، در صورت نیاز با شما تماس خواهیم گرفت….. اما چند سالی از آن وقت گذشته و هنوز با شما تماس نگرفته اند؟

دلیلش همین اولویت هاست. کارفرمایان اولویت آخر را برای خودشان محفوظ نگه می دارند، یعنی هر کس رزومه بیاورد از او قبول می کنند، اما فقط اگر ناچار شوند و با اولویت های اصلی خودشان نتوانند نیرو پیدا کنند، با صاحبان این رزومه ها تماس می گیرند.

در اولویت های قبلی نیز ممکن است به رزومه نیاز داشته باشید، اما نکته مهم اینجاست که فقط اگر از شما رزومه درخواست کردند نیاز به ارائه رزومه از سوی شماست. به همین خاطر رزومه به کم استفاده ترین ابزار برای استخدام در شرایط فعلی تبدیل شده است. به عبارت دیگر، شما به ابزارهای قدرتمندتری نیاز دارید که شما را در اولویت های اصلی کارفرما قرار دهند.

شاید تعجب کنید که 10 ابزار پرکاربردتر از رزومه وجود دارد که اگر از آنها در کنار رزومه تان استفاده کنید، قطعا می توانید در اولویت های اصلی کارفرمایان قرار گیرید و استخدام شوید.

اگر می خواهید با این 10 ابزار آشنا شوید، هر چه زودتر در دوره آموزشی کلید طلایی برای قفل استخدام ثبت نام کنید 

باز هم جا دارد بر این نکته مهم تأکید شود که رزومه دوست شما نیست، یعنی کار خاصی برای شما انجام نمی دهد جز اینکه شما را به فراموشی می سپارد. دوست شما روابطی است که ایجاد می کنید تا یک شخص تأثیر گذار شما را به کارفرما معرفی و تأیید نماید، دوست شما، ابزارهایی است که برای اثبات توانمندی های خود به کار می گیرید، دوست شما روشهایی است که شما را از دروازه های یک سازمان وارد می کند تا با شما و کار شما آشنا شوند و در نتیجه آن به اولویت اول کارفرما تبدیل شوید.

منبع: کارآفرین باش

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *