فیزیک؛ جادویی که به فیلم های پیکسار زندگی می بخشد

finding_nemo640x480

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که چرا انیمیشن های شرکت پیسکار اینقدر طبیعی به نظر می رسند؟ در نگاه اول شاید به این نتیجه برسیم که آنها خیلی روی صحنه ها کار می کنند تا آنچه طراحی می کنند بسیار به واقعیت نزدیک باشد. قسمت اول این نتیجه درست است؛ آن ها روی تک تک صحنه ها خیلی کار می کنند. اما همه چیز به طراحی گرافیکی بستگی ندارد. نکته مهم و کلیدی در واقعی به نظر رسیدن این انیمیشن ها این است که گروه انیمیشن سازی پیکسار تقریبا هرچیزی که در دنیای واقعی بر روی ظاهر محیط تأثیر گذار است را به صورت علمی شبیه سازی می کند! 

fwb_disney-pixar_20150902

شاید مهمترین عاملی که بر روی ظاهر محیط تأثیرگذار است نور باشد و گروه مجبور است به صورت تخصصی تمام مسائل مربوط به نور و قوانین آن را در تک تک صحنه ها پیاده سازی کند تا به انیمیشن واقعیت ببخشد. بنابراین افرادی که این کار را می کنند هم باید به نوعی فیزیکدان و ریاضیدان باشند و هم هنرمند.

دنیل فینبرگ، مدیر فیلمبرداری پیکسار، داستانهای جاندار را خلق می‌کند و از فیزیک، ریاضیات، علم و کدنویسی کمک می‌گیرد. به پشت‌ صحنه‌های در جستجوی نمو، اسباب‌بازی، شجاع، وال-ئی و سایر انیمیشن‌ها رفته و از درهم تابیدن هنر و علم استفاده می‌کند تا بتوان در دنیاهای تخیلی آنچه تصور می‌کنید را به واقعیت تبدیل کرد. این سخنرانی TED که از سری سخنرانی‌های ویژه PBS در زمینه «علم و شگفتی» است را از دست ندهید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *