کسب و کار خودتان را شروع کنید (فصل سوم:چطور به یک ایده خوب برسیم؟)

به نام خدا

viral-content-idea

چطور می­ توان به یک ایده خوب برای شروع کسب و کار رسید؟

برای بسیاری از مردم، شروع کردن یک کسب و کار یک فرایند رمزآلود است. آن­ ها می دانند که می خواهند کسب و کار خودشان را داشته باشند ولی نمی­ دانند که اولین قدم چیست و از کجا باید شروع کنند. در این فصل می­ خواهیم به همین مسئله بپردازیم و بگوییم که چگونه می توانیم بفهمیم که چه کاری را می خواهیم انجام دهیم و چطور باید آن را شروع کنیم.

اما پیش از شروع کردن بحث، اجازه بدهید تا یک مسئله را روشن کنیم: مردم معمولا متعجب می شوند وقتی به آن ها گفته می شود که الان زمان خوبی برای شروع کسب و کارشان است. در واقع، هیچ زمان بدی برای شروع یک کسب و کار وجود ندارد. این بدیهی است که چرا مردم در زمان رونق اقتصادی برای شروع یک کسب و کار به سرعت وارد عمل می شوند! مردم پول دارند و دنبال راهی برای خرج کردن آن هستند. اما در شرایط اقتصادی سخت و نامطمئن نیز می توان کار را شروع کرد. از اتفاق، بسته به اینکه چه ایده ای داشته باشید، رکود اقتصادی اغلب (یا حتی در همه موارد!) سلاحی است برای چانه زدن در خرید که می تواند در ابتدای راه بسیار کمک کننده باشد.

آمارها نشان می­ دهند که سالانه بیش از 600/000 کسب و کار در آمریکا متولد می شوند. در عین حال، به ازای هر آمریکایی که واقعا یک کسب و کار را شروع می کند، میلیون ها نفر وجود دارند که می گویند” بله، امسال سالی است که من کسب و کارم را شروع می کنم” و در نهایت این کار را نمی کنند.

هر کسی برای شروع کسب و کار موانع مخصوص خودش را دارد، چیزهایی که مانع از برداشتن قدم اول می شوند.  بیشتر مردم از شروع کردن می ترسند؛ شاید ترس آن ها از نامعلوم بودن شرایط یا شکست و یا حتی امکان رسیدن به موفقیت باشد. بعضی ها فکر می کنند که از کاری باید شروع کنند که هیچکس تا به حال آن را انجام نداده است، یک اختراع جدید و یا یک خدمات منحصر به فرد!

به عبارت دیگر، آن ها فکر می کنند که باید دوباره چرخ را اختراع کنند.

اما جز برای حالتی که شما یک نابغه تکنولوژی مانند بیل گیتس و یا استیو جابز باشید، تلاش برای اختراع مجدد چرخ یک فرصت سوزی بزرگ است.

پیشنهادی که می توان به بیشتر مردم داد این است که: موضوع کسب و کاری که انتخاب می کنند به جای کاملا جدید بودن کافی است که بتواند به سوالات زیر پاسخ دهد:

چطور من می توانم آن کار بخصوص را بهبود ببخشم؟

یا آیا من می توانم آن را بهتر و یا متفاوت تر از حالت معمول انجام دهم؟

یا به طور ساده تر، آیا سهمی از بازار وجود دارد که خواهان خدمات و یا ویژگی های جدید من باشند؟

و …

ذهنتان را آزاد کنید

چطور باید ایده تان را پیدا کنید؟

اول، یک کاغذ سفید بردارید و در بالای آن بنویسید “چیزهایی درباره خودم”.

پنج تا هفت مورد را در مورد خودتان بنویسید- چیزهایی که دوست دارید، انجام می دهید و در آن واقعا خوب هستید. لیست شما می تواند اینگونه باشد:

“من واقعا با مردم خوب هستم، بچه ها را دوست دارم، به مطالعه علاقه مندم، کامپیوتر را دوست دارم، اعداد را دوست دارم، مفاهیم بازار را خوب بلدم، من یک حلال مسئله هستم.”

لطفا فقط آنچه به ذهنتان می رسد را بنویسید خیلی هم نیاز نیست در حالت خاصی باشید و یا حس عجیب و غریبی بگیرید.

در سمت دیگر کاغذ چیزهایی را لیست کنید که فکر نمی کنید در آن ها خوب باشید یا دوستشان داشته باشید. به عنوان مثال، ممکن است شما مفاهیم بازار را خیلی خوب بلد باشید ولی دوست نداشته باشید با مردم سر و کله بزنید یا شما خیلی هم عاشق بچه ها نباشید و یا دوست نداشته باشید سخنرانی عمومی کنید و یا به سفر بروید. لطفا بدون توقف، افکارتان را بر روی کاغذ ببرید.

وقتی که نوشتنتان تمام شد از خودتان بپرسید: “اگر سه یا پنج محصول یا خدمت باشند که بتوانند زندگی شخصی من را بهتر کنند، آن ها چه چیزهایی هستند؟”

کافی است خودتان را در جایگاهی که هستید قرار دهید، به عنوان یک مرد، زن، پدر، مادر، همسر و یا مسئول خانواده. محصولات یا خدماتی را مشخص کنید که بتوانند زندگی شما را آسان تر یا شادتر کنند و بازده و میزان تاثیر شما را بالاتر ببرند، یا  باعث صرفه جویی در وقتتان شوند.

لطفا کارهای خواسته شده را به دقت انجام دهید تا در مطالب بعدی بتوانیم به صورت بهتری بحث های مطرح شده در زمینه انتخاب ایده خوب را کامل کنیم. 

ترتیبی که گروه آموزشی کارآفرین باش برای خواندن مطالب کتاب “کسب و کار خودتان را شروع کنید” به شما پیشنهاد می کند:

1- معرفی کتاب “کسب و کار خودتان را شروع کنید”

2-فصل دوم:خیز برداشتن برای شروع-تعیین اهداف

3-فصل دوم:خیز برداشتن برای شروع-استفاده کردن از تجارب کارآفرینان

4-فصل دوم:خیز برداشتن برای شروع-پرسشنامه اهداف شخصی

5-فصل سوم:چطور به یک ایده خوب برسیم؟

6- فصل سوم: کاربرگ انتخاب ایده خوب

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *