کسب و کار یعنی ؛ خداحافظ بهانه گیری !

business-stress

اگر این رشته را انتخاب نمی کردم، الان وضعم بهتر بود….

 اگر دهه شصتی (یا هفتادی) نبودم، فرصت­ های بیشتری داشتم…

اگر پدرم برای امروز من پس انداز کرده بود، می توانستم به پشتوانه آن کاری را شروع کنم…

اگر دولت از فارغ التحصیلان حمایت می کرد، می شد کاری انجام داد…

اگر اوضاع اقتصادی اینقدر نوسان نداشت…

اگر چین رقیب تولیدات ما نبود…

اگر دولت جلوی واردات را می گرفت…

اگر بازار مناسب بود…

اگر اینجا ایران نبود…

و ده ها بهانه دیگر را می توانید برای شروع نکردن و موفق نشدن به لیست بالا اضافه کنید.

تا وقتی به سرزنش دیگران و شرایط موجود ادامه می دهیم زندگی ما هرگز سیر صعودی به خود نمی گیرد.

مطلبی مرتبط بخوانید:  اثر دانینگ کروگر ؛ توهم دانایی و دست کم گرفتن دانایی

سرزنش شرایط بی فایده است! مسئولیت بپذیرید.

در سن سه سالگی سرزنش دیگران می تواند شیوه ای سودمند باشد زیرا اگر کودک بتواند تقصیر شکسته شدن شیشه را به گردن برادرش بیندازد، مشکلش را به او منتقل کرده و از کتک جسته است. اما مسئله این است که در مراحل بعدی زندگی، دیگر موضوع تنبیه در میان نیست بلکه مسئله یادگیری مطرح است. هرگاه به سرزنش و ملامت دیگران و شرایط می پردازیم نه چیزی یاد می گیریم و نه چیزی را تغییر می دهیم.

پای حرف های زوج هایی بنشینید که در آستانه طلاق قرار دارند، با یک کارآفرین ناموفق یا یک دانش آموز مردود صحبت کنید و جملاتی از این قبیل بشنوید:

تقصیر من نیست

چاره ای ندارم

تو باید به من می گفتی، این تقصیر توست

هیچ کس مرا درک نمی کند

تقصیر دولت است، آن ها باید کاری بکنند

آن ها مرا تحقیر کردند

هیچ کس مرا دوست ندارد

تقصیر مادرم بود

این ها نمونه های حرف هایی است که از بازندگان می شنویم و خط مشترک همه این صحبت ها این است که: موقعیت پیش آمده، تقصیر من نیست بنابراین من قصد تصحیح آن را ندارم. متأسفانه وقتی دیگران را سرزنش می کنیم هرگز مشکل ما حل نمی شود و بنابراین ملامت پیشه گان همواره در عجز و بیچارگی باقی می مانند. مشکل از جایی شروع می شود که ما بهانه های خودمان را باور می کنیم.

مطلبی مرتبط بخوانید:  دانلود رایگان فایل صوتی لزوم داشتن الگو در کسب و کار

انسان های موفق، مسئولیت را به تمامی می پذیرند

اگر خواهان راه اندازی یک کسب و کار موفق هستید، باید مسئولیت بپذیرید. حتی اگر معتقد هستید که به خاطر اشتباهات دولت و … آغاز بدی در کسب و کار داشته اید یا اصلا نمی توانید فعالیتی تجاری را آغاز کنید، این بسته به شماست که تصمیم بگیرید و حالا کاری انجام دهید. اگر سیستم آموزشی ناکارآمد بوده و شما نتوانسته اید اصول کاری و حرفه ای کسب و کار را یاد بگیرید، حالا مسئولیت بپذیرید و این کار را انجام دهید. اگر با کسانی کار می کنید که شما را از کوره به در می برند و مدام از شرایط نامطمئن اقتصادی و عدم رونق فضای کسب و کار حرف می زنند، این شما هستید که باید با اراده و اعتماد به نفس در میدان بمانید و شرایطی جدید خلق کنید. اگر شما شرایط را تغییر ندهید، چه کسی این کار را انجام دهد؟

افتادن به دام سرزنش دیگران به جای تغییر شرایط، آسان است. سرزنش نکردن دیگران به این معنی است که ما مسئولیت اعمال خود را پذیرفته ایم. ملامت پیشگان بر مشکلات تمرکز می کنند، شما بر راه حل تمرکز کنید. از خود بپرسید: الف) من از زندگی چه می خواهم؟ و ب) برای رسیدن به این خواسته، چه کاری باید انجام دهم؟

این را هم مطمئن باشید که فقط ایران نیست که شرایط نامناسبی برای کسب و کار دارد؛ مثلا صحبت یکی از مدیران عامل موفق درکشور برزیل را بشنوید و با شرایط خودمان مقایسه کنید: “در برزیل با شرایطی مانند تورم، فساد و رویه های پیش بینی ناپذیر دولتی روبرو هستیم و باید با وجود همه اینها موفق باشیم.”

این جمله را از کسی می شنویم که به دنبال تغییر شرایط است نه قربانی آن.

بنابراین دفعه بعدی که شنیدید فردی اقتصاد یا بادهای مخالف ناشی از شرایط را به عنوان مسبب عملکرد ضعیفش ملامت می کند، تبسمی کنید و آینه ای به دستش بدهید تا مسبب اصلی این ناکامی ها را در آن ببیند. اگر زمانی که اوضاع بر وفق مراد است، اعتبار موفقیت ها را برای خودتان مصادره می کنید، پس باید وقتی کارها خوب پیش نمی روند و شرایط بد است هم خودتان پاسخگو باشید.

وزیر پیشین خزانه داری ایالات متحده آمریکا به درستی گفته بود: “شرکت های بزرگ عذر و بهانه نمی آورند؛ بهانه هایی مانند اینکه عملکرد ضعیفشان به خاطر اوضاع نامناسب اقتصادی بوده است یا قیمت ها خوب نبوده اند، این شرکت ها در هر شرایطی خوب عمل می کنند.”

اگر به بهانه گیری عادت کنید، در هر مرحله از زندگی که باشید، نتایجی سطحی و بی کیفیت خواهید گرفت زیرا با این کار از پذیرش مسئولیت نتایج شانه خالی می کنید و این کار نتیجه ای جز ناکامی برای شما نخواهد داشت.

بنابراین اگر می خواهید در کسب و کار یا هر چیز دیگری موفق باشید و بدرخشید، با بهانه گیری خداحافظی کرده و به پذیرش مسئولیت تمام و کمال سلام کنید.

“هر کس بخواهد کاری را انجام دهد، راهش را پیدا می کند و هر کس نخواهد کاری را انجام دهد، بهانه اش را”

منابع با کمی تغییر:

نهایت مزیت رقابتی

اوج گیری

درخت دوستی بنشان

مطلبی مرتبط بخوانید:  6 ویژگی برای ایده های آینده دار
به این نوشته امتیاز دهید

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هر هفته آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت کنید
کارآفرینی
استخدام
کار آزاد
ادامه تحصیل
عضویت در خبرنامه
عضوم کن
لطفا ایمیل خود را وارد کنید و سپس کلید دانلود را بزنید.
فقط یک گام تا دانلود فاصله دارید!
فقط یک گام تا دانلود فاصله دارید!
فقط یک گام تا دانلود فاصله دارید!
فقط یک گام تا دانلود فاصله دارید!
فقط یک گام تا دانلود فاصله دارید!