در کنفرانس اپتیک و فوتونیک چه گذشت؟

کنفرانس اپتیک و فوتونیک

در کنفرانس اپتیک و فوتونیک چه گذشت؟ 

اگر این سوال را بعد از کنفرانس اپتیک و فوتونیک ایران که در تاریخ دوازدهم تا چهاردهم بهمن امسال برگزار می شود بپرسیم، چه پاسخی خواهید داشت؟

خیلی ها به این دلیل در کنفرانس ها و همایش های علمی شرکت می کنند که می خواهند مقاله خود را در آن ارائه کنند. یعنی قسمتی از نمره پایان نامه آنها به ارائه مقاله در این کنفرانس ها وابسته است.
بعضی ها دلیل حضور خود را آگاهی از آخرین دستاوردها و یافته های علمی در زمینه تخصصی خود می دانند.
عده کمی نیز برای شرکت در کارگاه های آموزشی در کنفرانس حاضر می شوند.
اما متخصصان معمولا همه این اهداف را همزمان دنبال می کنند که اتفاق خیلی خوبی است.
هدف مهمی که معمولا به فراموشی سپرده می شود، شبکه سازی است. اگر مباحث مربوط به استخدام را دنبال کرده باشید، حتما می دانید که شبکه سازی یکی از حیاتی ترین کارها در پیدا کردن شغل مورد نظرتان است و کنفرانس های علمی یکی از بهترین فرصت های شبکه سازی برای متخصصانی است که قصد یافتن شغلی مرتبط به رشته شان را دارند.
شبکه سازی در استخدام به معنی ایجاد ارتباط با تمام اشخاصی است که به نحوی بتوانند در استخدام شما موثر باشند. افرادی مثل کارمندان فعلی شرکت ها و سازمان ها، مدیران کسب و کار، مدیران منابع انسانی، اساتید دانشگاه و حتی کسانی که هنوز استخدام نشده اند و خود به دنبال کار می گردند.

مطلبی مرتبط بخوانید:  استخدام نیروی الکترونیک در شرکت داتفام ، گروه فمتو

اگر به هر دلیلی در کنفرانس ها و همایش های علمی شرکت می کنید، این بار شبکه سازی را هدف اصلی خودتان قرار دهید. هدف تان این باشد که تا جای ممکن تعداد افراد لیست شبکه استخدام خود را افزایش دهید. به هیچ عنوان در فکر این نباشید که آیا این فرد قادر است به شما کمک کند تا شغل خود را پیدا کنید یا نه. فعلا هدف خود را بر کمیت این افراد متمرکز نمایید.
برای شبکه سازی باید از هر فرصتی برای ایجاد ارتباط و به قولی باز کردن سر صحبت استفاده کرد. مثلا کسی که در یک کارگاه آموزشی برگزار شده در کنفرانس شرکت می کند، حداقل کاری که می تواند برای شبکه سازی خود انجام دهد این است که اطلاعات کامل استاد کارگاه مثل نام و نام خانوادگی، اطلاعات تماس شامل شماره تلفن همراه، آدرس ایمیل، شبکه های اجتماعی و محل کار او را بپرسد و در دفتری یادداشت نماید.

در کنفرانس اپتیک و فوتونیک چه گذشت

فرصت بعدی شبکه سازی در همایش ها، جلسات ارائه مقاله است. فردی که مثلا در زمینه اپتیک غیر خطی فعالیت علمی دارد، با یک جستجوی ساده می تواند تمامی کسانی که در این حوزه مقاله دارند و فعال هستند را شناسایی کند. با شناسایی صاحبنظران این حوزه، می تواند در جلسه های ارائه های مرتبط با این موضوع شرکت کرده و لیست ارتباطات خود را تکمیل نماید.
معمولا در کنفرانس ها و همایش های علمی، نمایشگاه هایی تخصصی برگزار می گردد که فرصتی عالی برای شبکه سازی حرفه ای را فراهم می کند. در این نمایشگاه ها بیشتر شرکت هایی حضور دارند که محصولات و خدمات مرتبط با موضوع کنفرانس را تولید و عرضه می کنند. هیچ چیز بهتر و ارزشمندتر از این نیست که بتوانید در عرض چند روز با پیشتازترین شرکت های فعال در حوزه تخصصی خودتان آشنا شوید و اطلاعات تماس مدیران آن کسب و کارها را برای شبکه سازی حرفه ای خودتان دریافت نمایید.

مطلبی مرتبط بخوانید:  حتما تکلیف این 3 چیز را قبل از یافتن کار، روشن کنید!

فرصت دیگری که معمولا افراد به دید فرصت به آن نگاه نمی کنند، موقعیت های صرف نهار، شام و عصرانه است. خیلی ها سعی می کنند که برای صرف نهار و … در دورترین جای ممکن نسبت به افراد دیگر بنشینند تا آرامش داشته باشند و استراحت کنند و از غذای خود لذت ببرند. یا اینکه ترجیح می دهند با دوستان خود اوقات صرف غذا را سپری کنند. توجه داشته باشید که همایش جایی برای استراحت و خوش گذرانی نیست! از منطقه آسایش خود خارج شوید و سعی کنید از همین فرصت های کوچک نیز برای شبکه سازی استفاده کنید. اتفاقا در این مواقع افراد از حالت رسمی خود خارج می شوند و راحت تر با شما ارتباط می گیرند. فقط مواظب باشید مزاحمت برای کسی درست نشود.

در پایان فراموش نکنید که همانطور که اطلاعات افراد را دریافت می کنید، اطلاعات حرفه ای خود را نیز به آن ها بدهید تا در صورت تماس با آنها، شما را بشناسند.
مطمئن باشید تنها چیز ارزشمندی که از شرکت در کنفرانس برای شما باقی می ماند همین لیست ارتباطات شماست. در مطالب بعدی نحوه استفاده از این لیست حرفه ای برای پیدا کردن شغل را بیان خواهیم کرد.

منبع: وبسایت کارآفرین باش

به این نوشته امتیاز دهید

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هر هفته آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت کنید
کارآفرینی
استخدام
کار آزاد
ادامه تحصیل
عضویت در خبرنامه
عضوم کن
لطفا ایمیل خود را وارد کنید و سپس کلید دانلود را بزنید.
فقط یک گام تا دانلود فاصله دارید!
فقط یک گام تا دانلود فاصله دارید!
فقط یک گام تا دانلود فاصله دارید!
فقط یک گام تا دانلود فاصله دارید!
فقط یک گام تا دانلود فاصله دارید!