نگاهی به پشت سر! برای راندن در مسیر موفقیت

Looking-Back
یکی از ویژگی­ های افراد موفق در حوزه کارآفرینی، کار آزاد و استخدام، شجاعت است. شجاعت در انتخاب مسیرهای جدید، شجاعت در پذیرفتن یک مسئولیت سنگین و از همه مهمتر شجاعت در پذیرفتن اشتباهات گذشته برای رسیدن به موفقیت. 

check-306411_960_7202

بیایید تا آنچه که در سال ۹۴ بر ما گذشته است را بررسی کنیم. این کار از دو جهت می­تواند ارزشمند باشد یکی اینکه به طور واضح و بی پرده حداقل خودمان می ­فهمیم که چقدر توانسته­ ایم به اهدافی که در ابتدای سال داشتیم برسیم و دیگر اینکه می­ توانیم با مرورتصمیمات درست یا غلطمان، تلاش ­های بی­ نتیجه یا موفقمان و تجاربی که کسب کرده­ ایم به طور مشخص در برنامه ­ریزی برای رسیدن به موفقیت در سال ۹۵ استفاده کنیم.

performance-review-1

 

 

 معمولا اکثر انسان­ها از بررسی فعالیت­ های گذشته طفره می ­روند که همین امر باعث می­شود خیلی کم افرادی را ببینیم که با گذشت زمان رفتار غلطشان را تغییر می ­دهند. اگر کمی به اطرافتان دقیق شوید در بین دوستان و آشنایان می ­توانید کسانی را پیدا کنید که در یک زمینه اقتصادی فعالیت دارند ولی به خاطر اهمیت ندادن به چنین موضوع مهمی به صورت پی در پی دچار ضررهای مالی می ­شوند تا جایی که حتی به ورشکستگی می­رسند و به قول معروف “خودشان هم نمی­ دانند که از کجا خورده ­اند!”BK-72

 

در هر صورت بیایید تا قبل از اینکه وارد سال جدید شویم پرونده سال ۹۴مان را بررسی کرده و به فعالیت­هایمان امتیاز دهیم.

برای انجام این کار باید چند فاکتور را در نظر بگیرید. ابتدا حوزه­ هایی را مشخص کنید که در طول سال ۹۴ به صورت خواسته یا ناخواسته در آن­ها ورود پیدا کرده­ اید. حوزه فعالیت ­های مالی  و اقتصادی، علمی، هنری و … . شاید فکر کنید که تمرکز بررسیتان باید فقط در حوزه اقتصادی باشد ولی چیزی که از شما می­خواهیم بررسی صادقانه اهداف اولیه، فعالیت ­های مثبت یا منفی و نتایج بدست آمده به صورت جداگانه برای هر یک از این حوزه­ هاست. برای اینکه بدانید چطور باید این کار را انجام دهید به طور نمونه چند مثال فرضی را در حوزه اقتصادی در نظر می­ گیریم:

 • شاید کسی بگوید که من می­ خواستم با راه اندازی کسب و کار x، پس از گذشت ۶ ماه به درآمد اولیه ۱/۵ میلیون تومان در ماه برسم. فعالیت ­های زیادی را انجام دادم و نهایتا درآمد خالص بدست آمده از کارم ۵۰۰ هزار تومان بود و یا صرفا توانستم هزینه­ های راه اندازی کسب و کارم را تامین کنم.

خُب به صورت کلی از چند جهت می­ توان این هدف­ گذاری و نتیجه بدست آمده از آن را مورد بررسی قرار داد.

 

یکی اینکه شاید اصلا ایده کسب و کاری که  انتخاب کرده ایم خوب نبوده است!

و یا شاید ایده خوب بوده است ولی نتوانسته ­ایم بازار هدف مناسبی برای آن انتخاب کنیم.

11nd-admitting-failure-300x463

 

یا اینکه نتوانسته­ ایم به طور واقع­ بینانه هزینه­ های راه اندازی کسب و کار را در طرح اولیه­ مان ببینیم و با استراتژی مناسب از منابع موجود استفاده کنیم.img_strat13_chess_780x350

 

مطلبی مرتبط بخوانید:  هفت سین کارآفرین باش

و یا شاید برای پیشبرد بهتر کسب و کار نیاز به جذب افراد مناسب­تری با تخصص­ های مشخص به مجموعه کاریمان داشته ­ایم ولی به دلیل نداشتن روابط عمومی بالا در این کار ناموفق بوده­ ایم.internet-marketing

 

 و یا شاید یک اصل اساسی را فراموش کرده­ ایم و آن هم استفاده از یک مربی یا mentor در شروع راه­ اندازی کسب و کارمان!  کسی که در بازار هدف ما تجربه کافی را دارد و می­تواند راه و چاه را به ما نشان دهد.coach_with_clipboard_400_clr

 

و یا …

 

در نهایت این مهم است که با بررسی دقیق فعالیت هایمان در سال ۹۴ می­ توانیم از به وقوع پیوستن اشتباهات گذشته در سال جاری پیشگیری کنیم و نقاط مثبت کارمان را هم بیشتر تقویت کنیم.

 

 • در مثال دوم فردی را در نظر می ­گیریم که در شروع سال ۹۴ هیچ انگیزه کسب درآمدی نداشته و به همین دلیل تا پایان سال هم هیچگونه فعالیت اقتصادی مشخصی نداشته است.

 

Love-(1)

 مطمئنا چنین فردی زمان خود را در زمینه های دیگری صرف کرده است که به آن­ها علاقه داشته که این هم به خودی خود بسیار ارزشمند است. از آنجائیکه مخاطبان سایت “کارآفرین باش” کسانی هستند که تصمیم گرفته ­اند به صورت آگاهانه از طریق ­های مختلف مانند کارآفرینی، کار آزاد و یا استخدام در یک شرکت خصوصی یا دولتی باعث بهبود شرایط اقتصادی خودشان و در نهایت ارتقا سطح اقتصاد کشور عزیزمان ایران شوند، پس چنین افرادی باید این را در نظر بگیرند که بهترین حوز ه­ای که می­توانند در آن به کسب درآمد بالا برسند، می ­تواند همان حوزه­ ای باشد که با علاقه شدید در آن فعالیت کرده و نسبت به آن اطلاعات بالایی دارند.

 

شاید نقطه طلایی کسب درآمد شما (رسیدن به درآمد میلیاردی) لزوما در رشته دانشگاهی که در آن تحصیل می­ کنید نباشد بلکه در جایی باشد که زمان زیادی از وقت روزانه یا ماهانه­ تان را در سال ۹۴ یا سال ­های قبل، به آن اختصاص داده­ اید ولی به خاطر شرایط محیطی (مانند نوع نگاه خانواده و یا دوستان و آشنایان) از زمینه­ های کسب درآمد در آن حوزه بخصوص غافل شده ­اید.

 

 

 

 بنابراین چنین فردی پس از بررسی دقیق پرونده سال ۹۴ خود باید بتواند ایده­ هایی برای کسب درآمد در حوزه­ های مورد علاقه ­اش ارائه دهد تا در مراحل بعدی با کمک گرفتن از افراد آگاه در آن زمینه و بررسی دقیق هر یک از آنها، یکی را به عنوان ایده کسب و کار سال ۹۵ خود انتخاب کند.    Core_Comp-1

  

 

 • مثال سوم می ­تواند مربوط به کسی باشد که پس از انجام بررسی­ هایش متوجه ­می ­شود که ­در طول سال ۹۴  به طور همزمان چند کسب و کار را راه ­اندازی کرده و حتی در کنار آن سعی کرده است در حوزه­ های مختلف هنری، ورزشی و علمی هم به موفقیت برسد.Expertise

 

مطلبی مرتبط بخوانید:  کسب و کار خودتان را شروع کنید (فصل دوم: خیز برداشتن برای شروع - تعیین اهداف)

 بررسی ­های آماری ما نشان داده­ اند که این دسته از افراد تعداد زیادی از مخاطبانمان را تشکیل می­دهند. این افراد، یا شور و شوق زیادی برای انجام فعالیت ­های جدید دارند و یا به قول معروف “پیرو حزب باد” هستند، یعنی به محض اینکه در جایی می ­شنوند انجام فعالیت x می­تواند درآمد بالایی داشته باشد خیلی سریع تصمیم به ورود به حوزه اقتصادی جدید می­ گیرند و نمی ­توانند تمام ­وقت ایده کسب و کار اصلی و اولیه خود را پیگیری کنند.    

 

 

 

اگر بررسی­ هایتان نشان داد که شما در این دسته قرار می­ گیرید باید از یک نظر به شما تبریک بگوییم و آن اینکه شما فرد بسیار پُر انرژی ­ای هستید و می­ توانید با هدایت تمام تمرکز و تلاشتان بر روی یک هدف مالی مشخص، پله­ های موفقیت را یکی پس از دیگری طی کنید.

Ladder_big1

 

در واقع شما باید برای سال ۹۵ یکی از کسب و کارهایی را که قبلا شروع کردید انتخاب کرده و به صورت کاملا متمرکز، تمام شور و علاقه ­تان را صرف آن کنید.

large-icon

28404

اضافه کردن هر کسب و کار جدیدی به کسب و کار اولیه­ تان می ­تواند مانند یک سمّ مُهلک برای شما باشد و انرژی فوق­ العاده تان را روز به روز به تحلیل ببرد.

 

 

 

 

 

اگر در انتخاب کسب و کار اصلی و هدفتان دچار تردید شدید می ­توانید روی “کارآفرین باش” به عنوان یار و همراه خودتان حساب کنید و مشکلاتتان در انتخاب مسیر را با ما در میان بگذارید.

مثال­ هایی که آوردیم فقط چند مورد کلی از هزاران مورد واقعی ­ای بود که هر ساله برای افراد زیادی اتفاق می ­افتد.  مطمئنا مورد شما نیز منحصر به فرد خودتان است.

کاری که ما از شما به عنوان یک تمرین می ­خواهیم این است که تا پیش از آغاز سال کاری جدید، مجموع فعالیت ­هایتان در سال ۹۴ را به صورت جزء به جزء مورد بررسی قرار دهید، به ثبت رسانده و از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا بتوانیم به شما در برنامه ریزی کاری برای سال جدید کمک کنیم.

 

  در نهایت آغاز سال جدید را به شما تبریک می­ گوییم و برایتان آرزوی موفقیت روزافزون داریم و از خداوند متعال می­ خواهیم حالتان را به بهترین حال تغییر دهد تا بتوانید مانند فصل بهار که با خودش تازگی و طراوت را به همراه دارد، با آغاز سال ۹۵، فصل نویی را در قلبتان تجربه کنید و به قولی با خانه تکانی در درونتان، زمینه را برای جذب تمام خوبی­ ها و فرصت­ های عالی جهت رشد و پیشرفت در سال جدید فراهم کنید.

789789

 

 

به این نوشته امتیاز دهید

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

1 نظر

 1. رضا

  با سلام و عرض ادب خدمت گروه کارآفرین باش
  ضمن تبریک سال جدید که امید دارم سالی سرشار از موفقیت برای همه اعضای سایت باشد.
  حال که سال تمام شده است و خواستید که هر فردی میزان و معیارخود باشد من هم تصمیم گرفتم که عملکرد اقتصادی خودم رو در سال ۹۴ مورد بررسی قرار بدم.
  در ابتدای سال یک ایده کارآفرینانه داشتم. طرح مد نظرم پرورش ملخ برای طیور بود. در ابتدا از یک کارآفرین که در این زمینه اطلاعات داشت مشاوره تلفنی گرفتم. بعد از آنکه متوجه ابعاد گسترده کار شدم و ایشان پیشنهاداتی را برای شروع به کار در این زمینه دادند کار به ملاقات حضوری کشیده شد و باعث شد که بتوانم با کمک ایشان طرحم را مورد بررسی دقیق تری قرار دهم. واقعیت این است که نظر ایشان بر عملیاتی کردن این ایده بود ولی خودم بعد از انجام تحقیقات بیشتر در اینترنت و صحبت با افرادی که در همین حوزه فعالیت کرده بودند و تجربه داشتند متوجه شدم که این کار صرفه اقتصادی زیادی ندارد و خیلی هزینه بر است و نهایتا از انجام آن منصرف شدم.
  لازم به ذکر است که بنده با توجه به شرایطی که دارم و کارمند دولت می باشم و حقوق کارمندی فقط آب باریکه ای برای گذراندن امور ابتدایی زندگی ام است مجددا انگیزه های شغلی در نظرم پدیدار شد.
  ایده بعدی من خرید و فروش ماشین مدل پایین بود که این کار درآمد نسبتا مناسبی داشت ولی با توجه به پرتنش بودن بازار خودرو و عدم شناخت کامل من از بازار، این کار نیز دارای ریسک بالایی بود. به همین خاطر بعد از یک مدتی از آن خارج شدم.
  بعد از کارهایی که گفتم تصمیم به خرید و فروش زمین کشاورزی کردم که با وجود ریسکی که داشت ولی خوشبختانه برای من سودآور بود.
  واقعیتش را بخواهید الان که این متن رو نوشتم متوجه شدم که سال گذشته اصلا هدف مشخصی نداشتم و با سردرگمی به دنبال کسب و کار اونم به صورت موقت جهت سود موقت بودم. در صورتی که شاید اگر با برنامه ای مناسب اقدام به کار با سود دراز مدت کرده بودم شاید از وقت و سرمایه ام بهتر استفاده می شد.
  ببخشید که انقدر طولانی شد.
  الانم ایده های دیگه ای در فکرم دارم
  امیدوارم بتوانم با گرفتن مشاوره و راهنمایی از شما برنامه بهتری برای سال ۹۵ داشته باشم.
  بازم ممنون از کارآفرین باش

   
  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هر هفته آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت کنید
کارآفرینی
استخدام
کار آزاد
ادامه تحصیل
عضویت در خبرنامه
عضوم کن
لطفا ایمیل خود را وارد کنید و سپس کلید دانلود را بزنید.
فقط یک گام تا دانلود فاصله دارید!
فقط یک گام تا دانلود فاصله دارید!
فقط یک گام تا دانلود فاصله دارید!
فقط یک گام تا دانلود فاصله دارید!
فقط یک گام تا دانلود فاصله دارید!