4 قدم برای تبدیل نهال نحیف ایده به درخت تنومند کسب و کار

b13-It’s-not-about-ideas-it’s-about-making-ideas-happen

قبل از هر چیز، جا دارد به شما تبریک بگویم. زیرا شما که این مقاله را می خوانید، حتما ایده ای برای شروع کسب و کار خود دارید. امیدوارم بتوانم کمک کنم تا نهال نحیف ایده شما به درخت تنومند کسب و کار تبدیل شود. احتمالا شما در ابتدا با ایده کوچک و خامی شروع کرده اید. شما تنها نیستید؛ این اتفاق برای بسیاری از غول های صنعت و تجارت مانند سامسونگ و بنز نیز وجود داشته است. آن ها قدم به قدم راهی را که در ادامه خواهم گفت را طی کرده اند تا امروز به بزرگان صنعت و تجارت تبدیل شده اند.

همه کسب و کارهای نو از ایده ای خام متولد شده اند. در جلسات طوفان فکری، چکش کاری شده و رشد کرده اند. البته این رشد کردن، همراه با بزرگ شدن هم بوده است. ایده ها ناچارند رشد کنند و این بزرگ شدن باعث کم شدن چابکی آن ها می شود؛ که این مورد مطلوبی نیست.

فرض کنیم که شما این مراحل را گذرانده اید. اکنون ایده ای دارید که تقریبا به پختگی رسیده است. می دانید دنبال چه چیزهایی هستید و چه لوازمی برای رسیدن به آن ها می خواهید. حتی بخشی از برنامه خود را در ذهن نوشته یا بر روی کاغذ آورده اید. تیم تازه نفسی دارید که در کمین به چنگ آوردن موفقیت هستند. احتمالا پیش خود می گویید که از این بهتر هم مگر می شود؟! موفقیت حتما برای به آغوش کشیدن این تیم، لحظه شماری می کند. ولی باید بگویم که حافظ (خدا بیامرز) چه زیبا گفت:

“که عشق آسان نمود اول، ولی افتاد مشکل‌ها

شما کارهای خیلی خوبی انجام داده اید، ولی هنوز در ابتدای راه هستید و جاده ی کسب و کار، پر از گردنه های خطرناک است که اگر با راه آشنا نباشید، به ته دره سقوط خواهید کرد. یادمان نرود که در کسب و کار باید حتما چیزی برای فروش داشته باشیم. ولی شما در این مرحله هیچ محصولی برای فروش ندارید. شاید بگویید که ایده من خدماتی یا آموزشی است و اصلا محصول فروشی ندارد. نقطه اول شکست در این گونه کسب و کارها دقیقا این طرز فکر است. شما در این حالت ها هم خدمات و آموزش خود را می فروشید پس محصول شما خدمات و آموزش شماست. در ادامه با معرفی چهار قدمی که هر کسب و کار برای بزرگ شدن باید بردارد، نقشه راه  را روشن تر می کنم.

قدم اول: برنامه ریزی

شما برای کسب و کار خود ایده دارید؛ این خوب است. ولی در حالی که می دانم ناراحت خواهید شد، باید بگویم، ایده داشتن خیلی مهم نیست. اثبات این موضوع کار خیلی سختی نیست؛ کافی است از ده نفر از دوستانتان بپرسید که آیا ایده ای برای شروع کسب و کار دارند. حتما در سیلی از ایده ها غرق خواهید شد. این روزها هر فردی برای خود حداقل یک ایده دارد. ولی در واقعیت تعداد انگشت شمار از ایده ها عملیاتی می شوند.

حتی با گذشت زمان، ایده های بی ثمر رشد چشمگیری داشته اند. به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، تعداد اختراعاتی که در سال 2011 در آمریکا به ثبت رسیده اند حدود 5/1 میلیون است. این در حالی است که این آمار برای سال 1992 حدود 270 هزار مورد است. همان طور که می بینید، با گذشت زمان تعداد ایده ها و اختراعات به ثبت رسیده خیلی زیاد شده است ولی تعداد خیلی کمی از این ایده ها به مرحله تولید محصول انبوه رسیده اند.

پس مسئله این نیست که آیا شما ایده ای دارید یا نه. مهم این است که بدانید که با آن ایده در آینده چه کار خواهید کرد. شما برای شروع کسب و کار خود بیش از یک ایده نیاز دارید. شما برای عملی کردن ایده های خود نیاز به تاکتیکی دارید که برنامه هایتان را بدون فراموش کردن جزئیات، اجرایی کنید. اگر برنامه و تاکتیک مشخصی برای عملی کردن ایده های خود نداشته باشید، باید به فکر دفن کردن آن ها باشید.

قدم دوم: سازماندهی

برای تقویت نهال کسب و کارتان گاهی باید هیچ کاری نکنید. بله، باید ترمز را بکشید و پیاده شده و از دور به آن نگاه کنید. کارهای انجام شده و مانده را مرور کرده و سازماندهی کنید. حتما رقیبانی دارید که هر روز شما را به مبارزه دعوت می کنند، اما چطور می توان پشت آن ها را به خاک مالید؟ با استفاده از خود آن ها!

از قدیم گفته اند که عدو شود سبب خیر، اگر خدا خواهد. شما هم می توانید از رقیبانتان پله ای برای پیشرفت استفاده کنید. اشتباه نکنید؛ منظورم کارهای ناجوانمردانه و غیر اخلاقی نیست. در زمان هایی که به سازماندهی کسب و کار خود می پردازید، کارهای رقیبانتان را نیز بررسی کنید. نقاط قوت و ضعفشان را پیدا کنید. احتمالا می توانید از آن ها درس های زیادی را یاد بگیرید.

به این فکر کنید که چطور نقاط ضعف رقیب را به قدرتی در خود ایجاد کنید. از نقاط قوت آن ها می توانید به ذائقه مشتریان پی ببرید و در نتیجه محصول خود را هوشمندانه تر طراحی کنید. دقیقا مانند رقیبان عمل نکنید. به این فکر کنید که چطور می توانید بهتر از آن ها باشید. فقط هرگز سازماندهی را در مسیر قوت گرفتن کسب و کارتان فراموش نکنید.

قدم سوم: اجرا کردن

نوبت به قدم جذاب اجرا می رسد. در این قدم شما می توانید به تن رویاهایتان لباس واقعیت بپوشانید. فقط در این مرحله کاملا حساب شده جلو بروید. اگر امکان دارد یک نمونه اولیه از محصول خود را تولید کنید و با ارائه به بازار، پاسخ مشتری ها را دریافت نمایید. شما باید در این مرحله زمان و هزینه مورد نیاز برای تولید را به دقت اندازه گیری کنید.

اگر شما یک تیم هستید؛ خیلی هم عالی. پس می توانید با قدرت بیشتر و منسجم تر کار کنید. می توانید با کمک گرفتن از نرم افزارهایی مانند Trello و Tasculu برای انجام کارهای خود بهتر عمل کنید. با این نرم افزارها می توانید برای انجام کارها برنامه ریزی دقیق تری انجام دهید و وظیفه هر فرد را مشخص کنید.

Trello و Tasculu هر دو نرم افزارهای رایگان آنلاینی هستند به تیم ها برای عملی کردن پروژه هایشان کمک می کنند. Trello خارجی است ولی خوشبختانه Tasculu نرم افزار بسیار قوی ایرانی است که به راحتی می توانید در آن پروژه تعریف کرده و با افراد تیمتان برنامه ریزی و اجرایی کنید. اگر می خواهید در کسب و کار خود پیشرفت کنید و یکی از بهترین ها شوید، معطل نکنید و در یکی از این نرم افزارها عضو شوید.

قدم چهارم: بازبینی

 اگر در اولین تلاش برای اجرا کردن ایده هایتان همه چیز به درستی کار کرد، به شما تبریک می گویم. شما دارای هوش کسب وکار و بازاریابی هستید. ولی به هوش باشید و در شادی بعد از پیروزی غرق نشوید. برای بهترین شدن راه زیادی در پیش دارید. حالا وقت آن است که به کارهای انجام داده و محصول خود نگاه دقیق تری بیاندازید. آیا محصولتان با گذشت زمان هنوز کارایی لازم را دارد؟ آیا همه آن چیزی که می خواستید، هست؟ آیا بهتر از این نمی شود؟

قدم بعدی شما چیست؟ همیشه به این فکر کنید که چطور می توانید محصول خود را بهتر کنید. چطور مشتریان بیشتری جذب کنید و آن ها را راضی تر نمایید. اگر در کار خود بازبینی نداشته باشید، مطمئن باشید که به زودی با شکست رو در رو خواهید شد؛ زیرا در کسب و کار، فردی می مانند که دائما بازبینی و اصلاح نماید.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *