6 ویژگی برای ایده های آینده دار

آیا فیلم های عکاسی قدیمی را به یاد دارید؟ حتما آن ها را به خاطر می آورید.
اما یادتان هست چه کمپانی ای آن ها را تولید می کرد؟
خوبه؛ حافظه خوبی دارید! بله شرکت کداک یکی از بزرگترین شرکت های جهان در زمینه تولید فیلم های عکاسی بود.
الان از آن خبر دارید؟!

kodak
خیلی ها می دانند که شرکت کداک دیگر به قدرت قدیم وجود ندارد! بزرگترین شرکت تولید کننده فیلم های عکاسی جهان نابود شد! میدانید چرا این اتفاق افتاد؟
بله درست است! با به میدان آمدن دوربین دیجیتال، دیگر کسی به فیلم عکاسی نیازی نداشت. اما عجیب نیست که چرا چنین شرکت بزرگی از بازار اطلاع نداشت و نمی دانست که به زودی دوربین دیجیتال ساخته خواهد شد؟
بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند که شرکت کداک به خاطر این که خیلی دیر از وجود دوربین دیجیتال آگاه شد، نتوانست خود را با این بازار وفق دهد و شکست خورد…
اما واقعیت این است که اولین دوربین دیجیتال در داخل همین شرکت یعنی کداک، توسط یکی از کارمندان آن ساخته شده بود!
بله، اولین دوربین دیجیتال جهان در شرکت کداک ساخته شد. رزولوشن این دوربین یک صدم مگاپیکسل بود!

kodak first digital camera

دوربین دیجیتال می توانست انقلاب بزرگی به پا کند، چون تصاویر به صورت صفر و یک (دیجیتال) بر روی یک حافظه ذخیره می شدند و دیگر نیازی به فیلم ثبت یک بار مصرف نبود. با ساخت چنین دوربینی و فروش آن، سودهای کلانی می توانست به شرکت کداک سرازیر شود؛ اما این اتفاق هرگز در کداک نیافتاد! چرا؟
چون رزولوشن این دوربین آنقدر پایین بود که کداک به راحتی آن را نادیده گرفت.

first digital camera

البته مدیران شرکت آنقدر باهوش بودند که پیش بینی کنند بالاخره روزی خواهد رسید که رزولوشن این دوربین به حد قابل استفاده ای برسد، اما در محاسبه رشد این تکنولوژی اشتباه ساده ای کردند.
آن ها هرگز قدرت رشد نمایی را درک نکردند و انتظار رشدی خطی برای این تکنولوژی داشتند.
رشد نمایی که اولین بار خودش را در پردازنده های شرکت اینتل نشان داد، توسط جفری مور فرمول بندی و به نام قانون مور معروف شد:
قدرت پردازنده های کامپیوتر هر سال دو برابر می شود بدون آنکه قیمت آن افزایش یابد.

moor

و این پیش بینی تا همین امروز هم به قوت خود باقی است و می توان گفت هر سال قدرت پردازنده های این شرکت دو برابر سال قبل افزایش می یابد، اما برای خرید چنین پردازنده ای دو برابر بیشتر پول نمی دهید، تقریبا با همان قیمت سال قبل می توانید آن را بخرید.

moor law
این قانون در مورد تمام تکنولوژی هایی که پایه آن ها دیجیتال باشد نیز صادق است. درست است که رزولوشن دوربین دیجیتال کداک در ابتدا یک صدم مگاپیکسل بود، اما چون افزایش رزولوشن آن از قانون مور پیروی می کرد، خیلی زود می توانست به حد فراتر از انتظاری برسد، چیزی که توسط کداک نادیده گرفته شد، اما توسط رقبای کداک درک و محقق شد.
از آن زمان تکنولوژی های بسیار زیادی مطرح شده اند؛ تعداد بسیار زیادی از آن ها مثل فیلم های کداک از بین رفته اند و تعداد کمی از آن ها مثل دوربین دیجیتال توانسته اند با سرعتی باور نکردنی رشد کنند و انقلابی عظیم در جهان بوجود آورند.
مطالعات زیادی بر روی ایده های آینده داری که رشد نمایی دارند انجام شده است. نتیجه این مطالعات نشان می دهد که همه این ایده ها در 6 ویژگی که با حرف دال شروع می شوند یکسان اند. در ادامه با کارآفرین باش همراه باشید تا با این “شش دال” آشنا شوید.
6 دال برای ایده های آینده با رشد نمایی

6d
این شش دال، واکنش زنجیره ای پیشرفت تکنولوژی را تشکیل می دهند. یک نقشه راه برای توسعه سریعی که منجر به فرصت های عظیم و انقلابی خواهد شد.
اولین ویژگی ایده های آینده دار : دیجیتال کردن
هر چیزی که دیجیتال شود، همان رشد نمایی دیده شده در صنعت کامپیوتر را خواهد داشت. اطلاعات دیجیتالی به راحتی در دسترس است، به سادگی به اشتراک گذاشته می شود و می تواند با سرعت نور از طریق اینترنت همه جا پخش شود.

digitization
به محض اینکه یک محصول یا خدمت به صفر و یک تبدیل شد (از موسیقی گرفته تا بیوتکنولوژی)، آن محصول یا خدمت به یک تکنولوژی اطلاعات محور تبدیل می شود و وارد رشد نمایی خواهد شد.
دومین ویژگی ایده های آینده دار : دست انداختن
وقتی که محصولی به صورت دیجیتال درآمد، دوره رشد اولیه آن بسیار کند و ناامید کننده است و موجب دست انداختن توسط دیگران خواهد شد چون اصلا به نظر نمی رسد که ایده ای با رشد سریع باشد. رشد کند اولیه، ویژگیِ اصلی روندهای نمایی است که در ابتدا به نظر نمی رسد خیلی رشد داشته باشد. دو برابر کردن 1/0 منجر به تولید 2/0 ، 4/0 و الی آخر می شود (در ابتدا اصلا به نظر نمی رسد رشد چندانی داشته باشد). اما رشد نمایی زمانی خودش را نشان می دهد که این اعداد به 2 برسند. عدد 2 به سرعت به 32 تبدیل می شود و خیلی زود عددهای غول آسا خودشان را نمایان می کنند.

سومین ویژگی ایده های آینده دار : دگرگون ساختن
بازار فعلی برای یک محصول یا خدمت، توسط بازار جدید تکنولوژی های نمایی دگرگون می شود. چون تکنولوژی های نمایی موجب انقلابی در تأثیرگذاری و هزینه ها خواهد شد. وقتی بتوانید یک آهنگ را بر روی گوشی خود داشته باشید، چه نیازی به خرید CD آن است؟ وقتی می توانید با همان گوشی، عکس بگیرید، ذخیره کنید و به اشتراک بگذارید، چه نیازی به خرید دوربین عکاسی و فیلمبرداری دارید؟

چهارمین ویژگی ایده های آینده دار : دگرگونی مالی
با ارزانتر شدن تکنولوژی، پول از معادله کسب و کار خط خواهد خورد و به جایی خواهد رسید که به نقطه رایگان برسیم. تولید نرم افزار بسیار ارزانتر از تولید سخت افزار است و کپی کردن آن نیز کاملا رایگان انجام می شود. شما همین الان می توانید بی نهایت اپلیکیشن را بر روی گوشی خود دانلود کنید تا با قیمت ناچیزی که به صفر میل می کند به کلی اطلاعات و خدمات دسترسی پیدا کنید و از آنها لذت ببرید.

ipodcray

پنجمین ویژگی ایده های آینده دار : دگرگونی مادی
محصولات فیزیکی جدا از هم نیز از معادله خط خواهند خورد. تکنولوژی هایی مثل رادیو، دوربین عکاسی و فیلمبرداری، GPS، تلفن و ناوبری که در گذشته حجیم و گران بودند، اکنون در گوشی شما هستند و در جیب تان جای می گیرند.

dematerialize

ششمین ویژگی ایده های آینده دار : دگرگونی مردمی
وقتی محصولات و خدمات دیجیتالی شوند، افراد بیشتری می توانند به آن دسترسی داشته باشند. تکنولوژی های قدرتمند، از این به بعد فقط در اختیار دولت ها، سازمان های بزرگ یا ثروتمندان نخواهد بود و در دسترس همگان قرار می گیرد.

democratization

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *