7 عادت مردمان موثر

7habits

عادات 1 تا 3: عادات پیروزی های شخصی

1- عامل باشید

2- ذهنیات خود را از آخر شروع کنید (به پایان فکر کنید)

3- چیزهایی که نیاز است اول باشند را در اولویت قرار دهید

نکته کلید کتاب

قطب نما ارزشش از نقشه بیشتر است

به علت گرفتاری های بسیار در زندگی های امروزی مان، بسیاری از مردم به دنبال نرم افزارهای مدیریت زمان یا لیست کارها می گردند تا مواردشان را روزانه و یکی یکی انجام دهند. مطمئنا  مهارت های تنظیم برنامه و مدیریت زمان ارزشمند هستند، اما اگر روی یک مورد تمرکز نکنید بقیه موارد را نیز از دست می دهید. بقول یک ضرب المثل که می گوید برای یک جنگل درخت را از دست نده. کاوی معتقد است باید نگاهی به گذشته بیاندازیم و آنچه که از زندگی هایمان می خواهیم را مشخص کنیم. در یک مفهوم گسترده تر، ما می توانیم تمام نیازهای زندگی را مخاطب قرار دهیم. یکی از تمرین های قدرتمندی که در کتاب آورده است تصور تشییع جنازمان پس از مرگ است. چه کسی آنجاست؟ در مورد ما که مرده ایم چه می گویند؟ چگونه زندگی ای داشته ایم؟ چه اعتقاداتی داشتیم؟ به عنوان انسان چگونه بودیم؟

پیشنهاد می کنم 30 دقیقه در برنامه ی روزانه تان برای انجام دادن تمرین بالا وقت بگذارید. آیا می توانید ارزشی در این فعالیت ها ببینید؟ آیا متوجه هستید چه شناختی از زندگی تان و آنچه از زندگی می خواهید می تواند به اولویت بندی فعالیت های شما کمک کند؟ ارزشی که در شناخت آنچه برای شما مهم است وجود دارد این است که اینکار قطب نمایی بی خطا و همیشه در دسترس به شما می دهد که بتوانید در مورد اعمالتان را با آن تصمیم بگیرید. در نتیجه تشخیص اینکه از زندگی تان چه می خواهید و اینکه می خواهید بعد ها شما را برای چه به یاد بیاورند به شما شالوده ی زندگی ای که می خواید بسازید را می دهد.[irp]

نکته کاربردی اول

تمرکز شما روی چیست؟

روی اصل متمرکز شوید. خیلی چیزهای اثر گذار روی زندگی ما وجود دارند. دوستان، خانواده، کار، پول، تشکلاتی که عضوشان هستیم، و غیره و غیره.  و یکی از آن ها پتانسیل این را دارد که روی تصمیم گیری مان اثر بگذارد. به دانش آموزان دبیرستانی نگاه کنید، چقدر قدرت بین همسالان دارند؟ آیا از دیگر دوستانشان برترند؟ چند نفر زندگی شان را به خاطر کار خراب کرده اند زیرا کارشان روی تمام تصمیماتشان اثر می گذاشت؟ همانطور که کاوی در عادت دوم اشاره می کند: به پایان فکر کنید. تنها راه اطمینان از توازن و موفقیت طولانی مدت تصمیم گیری بر اساس تفکرات «اساس محور» است. با داشتن درک درست از زندگی قادر خواهیم بود بدور از احساسات هر تصمیم را تا آخر دنبال کنیم. اما اول نیاز داریم اصول اساسی هدایت کننده را بشناسیم. خیلی مهم است بدانیم که بر اساس چه اصولی تصمیم گیری می کنیم، آیا آن اصول در حال حاضر موجود اند. باید این اصول شناسایی شده را از میان انبوهی اصول بیرون بکشیم و به زندگی برگردانیم.

تمرین تشییع جنازه را به عنوان اولین تمرین تشخیصی بکار برید. چگونه همسری دوست دارید باشید؟ چکونه کارگری؟ چگونه والدینی یا فرزندی؟ برای اینکه نقش های مختلفی که در زندگی می پذیرید را به خوبی تبیین کنید، زمان بگذارید و اصولی که دوست دارید بخاطر آن در ذهن بمانید. آیا این اصول با آنچه که الان هستید مطاابقت می کنند؟ اگر نه، تصمیم بگیرید از همین الان تغییر کنید.

نکته کاربردی دوم

«صدبار گز کن، یکبار پاره کن»

قبل از اینکه اولین آجر یک بنا گذاشته شود طرح های دقیق و جزئی برای آن ریخته اند. طرح ها کلی بازنگری شده اند. بسیار تجدید شده اند قبل از اینکه ساختمان شروع به ساخته شدن کند. می توانید یک ساختمان را بدون نقشه تصور کنید؟ شانس های موفقیت شما چه خواهند بود؟

این برای یک ساختمان امری بدیهی است و دقیقا برای زندگی نیز. زیرا دلیلی ندارد زندگی را بدون طرح و نقشه ی دقیق پیش برد. برای هرکاری نیاز به یک تصویر ذهنی دارید که بدانید پایان کار چه می شود مثل سرمایه گذاری در تجارت یا حتی مسافرت خانوادگی رفتن. در اینجا همه چیز دوبار ساخته شده است. اگر نمی توانید اولین تصویر (تصویر ذهنی) را بسازید، مطمئنا کنترلتان روی محصول نهایی را از دست خواهید داد.  

تفاوت اصلی بین انسان عامل و انسان واکنشی چیست؟ چطور می توانید عامل باشید وقتی نمی دانید چه کار باید بکنید؟ هرچه طرح سرمایه گذاری خود را دقیقتر کنید می توانید عامل تر باشید. بدانید کجای کار هستید و به کجا می خواهید بروید سپس از قطب نمای تان برای رسیدن به مقصد استفاده کنید. می توانید بدون فکر و نقشه چیزی بسازید؟ آیا می توانید بدون نقشه اپارتمان 5 طبقه بسازید؟ یا برج ایفل؟ هر چه می خواهید محصولتان دیدنی تر باشد، نیاز به نقشه ی دقیق تر دارید.

پروژه های دست یافتنی برای اینده انتخاب کنید. نتیجه ی نهایی را تصور کنید. آن را حس کنید، آن را مزه مزه کنید، آن را لمس کنید. مشتریتان چه عکس العملی در قبال محصول نهایی نشان می دهد؟ چقدر از آن لذت می برند؟ از جایی پر امید شروع کنید. «اصول مرکز محور» را برای هدفتان انتخاب کنید. زندگی تان را به یک شاهکار تبدیل کنید.[irp]

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. اسعدی

    سلام..من مسابقه گذاشتم برای ترویج مطالعه،خلاصه کتابی که خوانده شده را همراه با نام کتاب ونام شرکت کننده به این ایمیل ارسال شود..به قید قرعه به دو نفر از شرکت کننده پلاک طلا داده می شود..مهلت تا 4ماه می باشد
    assady.255@gmail.com

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *